Poradniki

Napraw ″gorący″ lub ″martwy″ piksel na Twoim monitorze LCD

  
"Gorące piksele" i "martwe piksele" - dwie zmory użytkowników monitorów LCD. Dwie zmory, które mogą naprawdę przysporzyć o załamanie nerwowe, szczególnie, gdy uwidaczniają się w centralnym miejscu monitora. Nie jest to oczywiście regułą, jak również to, że którykolwiek z pikseli na ekranie odmówi nam posłuszeństwa. Niemniej jednak warto znać pewne sztuczki na przyszłość, a tym, którzy się z tym problemem zmagają i znaleźli ten artykuł w sieci - zapraszam do lektury.

Pojęcie "gorącego" i "martwego" piksela
"Gorący" piksel zasadniczo różni się od "martwego" tym, że cały czas wyświetla pojedynczy kolor: czerwony, zielony lub niebieski, w przeciwieństwie do martwego, który jest czarny. Jest również jedna różnica - "gorący" piksel w większości przypadków da się "przywrócić do życia", co w przypadku tego drugiego nie jest już takie proste. Martwy piksel, najprawdopodobniej nie otrzymuje już w ogóle energii.Lokalizowanie "gorącego" piksela
Odpowiedzenie na pytanie, czy masz martwe piksele jest trudne. Możesz jednak zbadać swój monitor wyświetlając na całej jego powierzchni jednolity kolor. Najłatwiej jest to zrobić poprzez stronę Dead Pixels Test. Kliknij, a następnie wybierz kolejne kolory do testowania i wyświetl je na pełnym ekranie, naciskając F11 na klawiaturze. Wpatrz się i szukaj.Może się jednak okazać, że na ekranie pewien punkcik jest po prostu kurzem albo brudem. Wtedy wystarczy delikatnie przetrzeć szmatką powierzchnię monitora. ;)

Naprawa piksela
Kiedy już martwy piksel zostanie zlokalizowany, możesz przejść do czynów, które jednak powinniśmy uznać za, delikatnie mówiąc, niekonwencjonalne. Masz do wyboru: albo czekasz, albo używasz odpowiedniego oprogramowania, albo spróbujesz ręcznie doprowadzić piksela do porządku. W pierwszym przypadku możesz odczekać pewien czas, aż piksel sam wróci do normy. Nie masz jednak gwarancji, że tak się stanie, aczkolwiek pewne szanse istnieją.

Drugą metodą jest użycie specjalnego, darmowego oprogramowania, np. UnDeadPixel. Umożliwia on wygenerowanie małego obszaru o bardzo szybkim odświeżaniu barw. Takim kwadracikiem wystarczy najechać na obszar z martwym pikselem, aby pobudzić go do życia. Pozwól programowi, aby swoją operację wykonywał przynajmniej przez kilka godzin.Ostatnią metodą i jednocześnie najbardziej skuteczną może okazać się naciskanie na piksela. Najlepiej zaopatrzyć się w jakąś delikatną szmatkę i przez nią delikatnie naciskać na ten obszar monitora, gdzie zlokalizowaliśmy martwego piksela. To swego rodzaju reanimacja. :) Należy jednak pamiętać, aby czynność tą wykonywać z wyczuciem, gdyż zbyt mocne naciskanie na ekran może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Kwestie gwarancyjne
Niestety, pojedynczy wadliwy piksel może nie wystarczyć, aby otrzymać pomoc gwarancyjną, nawet jeśli niedawno zakupiłeś swój monitor bądź komputer. Różni producenci mają różne procedury i warunki napraw w przypadku "gorących" lub martwych pikseli. Niektórzy z nich, wymienią Ci monitor, nawet jeśli wystąpi tylko jeden wadliwy piksel, podczas gdy większość ma wyznaczone minimalną wadliwą ilość (około pięciu) do udzielenia pomocy w ramach gwarancji. W tej kwestii należy skontaktować się z producentem sprzętu.

na podstawie: How-To Geek

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
14
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

14
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
01.05.2013, 17:40 #1
Taka zabawa raczej nie pomoże, a jeśli - to tylko w przypadku bad-pikseli, które same też znikają po pewnym czasie. A próbować zawsze można...
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
24.12.2013, 22:59 #2
Mi pomogło po całej nocce kiedy program chodził :) Teraz mogę ściągać filmy z darmowych serwerów i oglądać je bez wkurzającego kwadracika, który w moim przypadku był niebieski- co gorsze na nowiutkim laptopie pavilion g7 którego dostałem pod choinkę. Pomógł mi program undeadpixel. Polecam!
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
MarekX
15.06.2015, 10:59 #3
Trudno było znaleźć ten artykuł w google, strona ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się bardzo trudne, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
18.12.2016, 11:17 #4
Można też piksele zmusić do działania. Wyświetlając ich barwy ma przemian. Mi na telefonie pomogło. Na komputerze zrobiłem playlistę i podłączyłem tel na noc pod ładowarkę no i oczywiście włączyłem playlistę z YT ranoniemrawo ale piksele zaczęły wracać do życia. Dziś ekran działa super. A telefon ma już ze 4 lata.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Adam
18.07.2017, 22:11 #5
piksel wrócił do życia po przejechaniu po nim palcem:-)))
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Kuba
20.08.2017, 22:57 #6
A czy jak mam kilka czerwonych linii na pół monitora to te sposoby powinny pomóc czy to już inny problem?
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
LYSYna1021
01.09.2017, 16:50 #7
szmatka pomogła ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
tertertert
28.07.2018, 15:18 #8
naciskanie pomogło, niestety po wyłączeniu na dłuższy czas monitora problem wraca, za każdym razem musze naciskać po włączeniu żeby się go pozbyc
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Oskar
17.08.2018, 21:59 #9
Świetny artykuł, w moim przypadku wystarczyło lekko przycisnąć środek ekranu i problem zniknął :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
g
26.08.2020, 13:35 #10
należy pamiętać , i na czarne nie pomoże umarł na zawsze
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
nie pomoglo
18.09.2020, 19:40 #11
z kilku pixeli zrobila sie plama es?
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Daniel
27.10.2020, 22:42 #12
A co to może być, że zielony pixel pojawia się tylko po pewnym czasie pracy monitora? (Np. Monitor się nagrzeje i pojawia się zielony pixel)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
awesatan
15.12.2020, 11:42 #13
@nie pomoglo: debil
xD
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Ktoś
25.02.2021, 18:56 #14
@nie pomoglo: I na co Ci to "es"? Gimbusie pewnie nie wiesz nawet co to znaczy, bo użyłeś tego źle. Co w tym takiego łatwego (es-easy), że jeszcze musisz dać znak zapytania na końcu?
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją