Pytania IT
Masz pytanie? Zadaj mi je teraz!

Animacje w GIMPie

  
Pytanie: Jak stworzyć animację w programie GIMP? adik
Odpowiedź: Stworzenie animacji GIF w GIMPie jest bardzo proste. Wystarczy użyć podanych tutaj przeze mnie wskazówek.

Po uruchomieniu programu, klikamy kolejno w Plik > Nowy..., a następnie wybieramy rozmiary obrazka; dla przykładu weźmy 125x125px.Teraz tworzymy pierwszą sekwencję naszej animacji: normalnie, najzwyczajniej w świecie. :) "Problem" zaczyna się pojawiać, kiedy chcemy utworzyć drugą sekwencję. Wtedy w oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki... klikamy na ikonę kartki ze znakiem plusa - dodajemy nową warstwę.W nowootwartym okienku wpisujemy nazwę warstwy, np. sekwencja2 i klikamy na OK.Nowa warstwa została utworzona. Teraz, żebyśmy ją mogli zobaczyć, musimy odznaczyć widoczność warstwy pierwszej, odznaczając "oko":I teraz możemy już tworzyć drugą sekwencję naszej animacji. Analogicznie postępujemy dodając kolejne sekwencje, czyli warstwy.

Kiedy już wszystkie sekwencje mamy gotowe, zaznaczamy wszystkie "oka" jako widoczne.Teraz tradycyjnie wybieramy Plik > Zapisz jako..., i w nazwie, na samym końcu musimy dodać rozszerzenie .gif , np. animacja.gif - to jest bardzo ważne!

Następnie pojawi sie okno z wyborem eksportu pliku. Ważne jest, aby zaznaczyć Zapis w postaci animacji, a następnie Eksportuj.W następnym okienku musimy wybrać, co ile milisekund (1000 milisekund = 1 sekunda) mają się zmieniać sekwencje. W moim przykładzie dam 500 milisekund, czyli pół sekundy.

Warto również zwrócić uwagę na opcję Zapętlanie na zawsze. Jeżeli ją zaznaczymy, animacja będzie się cały czas powtarzać (ostatnia sekwencja przejdzie w pierwszą), jeżeli nie, animacja zakończy się na ostatniej sekwencji i stanie się statycznym obrazkiem.Na sam koniec klikamy w Zapisz. Animacja zostanie zapisana w lokalizacji, którą wcześniej wybraliśmy. A poniżej znajduje się animacja, która utworzyłem dla celów tego poradnika. ;)Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
0
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

0
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
Pasja. Każdy ma swoją