Testy

Test Windows 7 Release Candidate

  
5 maja została opublikowana kolejna wersja testowa Windows'a 7. Tym razem Microsoft się pośpieszył i nie skompilował kolejnej bety (tak jak to było w wypadku Windows Vista), tylko od razu wersję kandydującą do tej finalnej, co ma się znaleźć na półkach sklepowych (ang. Release Candidate, skrót RC). Jak i poprzednio w przypadku bety, tak i tym razem postanowiłem zrobić test tego systemu.

Instalacja samego systemu się praktycznie w niczym nie zmieniła (w stosunku do bety i Windows'a Vista), jednak wprowadzenie Kluczu Licencyjnego jest przeniesione przed ustawianie zegara (czyli w tej drugiej części instalacji). Przez to pierwsza część instalacji nie wymaga od nas żadnej ingerencji (przypomnijmy sobie na przykład jak to było w Windows'ie XP - w trakcie instalacji były pytania dot. lokalizacji, klucza, hasła administratora).

Pierwsza nowość rzucająca się w oczy to nowe tło dla ekranu logowania.Motywem przewodnim nie jest teraz głebia morska, tylko na pierwszym planie kreski, "drzewo" i ptak, a na drugim niebo. To jest oczywiście moje odczucie. Wg mnie jest po prostu ładniejsze. Zaraz po zalogowaniu pojawia nam się pulpit z jakże znaną wszystkim miłośnikom... komputerów ;) rybą o łacińskiej nazwie - betta.Na pierwszy rzut oka nie ma nic szczególnego. Ale właśnie te szczegóły i szczególiki decydują o sprawności i prostocie całego systemu. Wraz z wersją RC zostały dodane domyślnie nowe motywy systemowe (proszę zwrócić także uwagę na nowe tło pod zadaniami po lewej stronie).Do każdego motywu są także nowe dźwięki, oparte jednak na motywie Windows Vista. W ogóle (jak na razie i na nie szczęście) wszystkie dźwięki Windows'a 7 są identyczne, jak Windows'a Visty.

Kolejnym odgodnieniem jest nowy przycisk w Eksploratorze Windows - Nowy Folder. Taka mała, przydatna rzecz, a cieszy. ;)Kolejną nowością jest wyszukiwanie w Eksporatorze Windows. Po kliknięciu na pole wyszukiwanie pojawia nam się okienko, w którym możemy sprecyzować nasze wyszukiwanie.Zmian doczekały się programy Paint i WordPad (wcześnie nie pisałem, bo zapomniałem ;). Pozwolę sobie przedstawić jedynie zrzuty ekranowe bez komentarza, ponieważ każdy sobie umie porównać. Ja tylko napiszę jedno: wreszcie ewolucja!

Odnowiony został także Kalkulator.Zostały do niego wbudowane widoki Naukowy, Programistyczny i Statystyczny. Najśmieszniejsze jest to, że w Linuksie ten drugi jest już od dawna... ;)Zupełną nowością i ciekawostką jest narzędzie o nazwie "Math Input Panel". Polega ono na tym, że piszemy jakieś wyrażenia arytmetyczne czy algebraiczne na tablecie lub myszą, a komputer je interpretuje. Rozpoznawanie tekstu jest naprawdę imponujące.

Niestety narzędzie nie umożliwia ani kopiowania, ani obliczania tych wyrażeń, jednak posiada Historię, którą można edytować.Dodatkowo w nowym systemie będzie możliwość wirtualizacji programów w trybie Windows XP, tzn. że na Seven'ie będzie można uruchomić programy zgodne jedynie z XP. Poniższy zrzut najlepiej zobrazuje cały projekt.I to już koniec mojego testu. Sumując cały test, Microsoft rzeczywiście postarał się i "siódemka", która jest aktualnie w wersji RC (można ją jeszcze pobrać z witryny Microsoftu), będzie dobrym produktem. Szkoda, że Vista nie była tak dopracowana. Czas pokaże jak użytkownicy odbiorą Seven'a (już są zadowoleni z bety i RC) i czy Microsoft wyda RC2 (raczej nie, bo planuje wydać nowego Windows'a pod koniec tego roku).

Warto również wspomnieć, że w wersji RC Internet Explorer jest już w finalnej wersji. Co ciekawe, może być nawet bardziej rozbudowany, niż wersji dla XP czy Visty (źródło).

Na koniec oczywiście winver oraz... tapeta z pingwinami. Czyżby to było nawiązanie do Linuksa, które nie dawno już było? ;) Test przeprowadzony na ofcjalnym buildzie 7100, wersji systemu 6.1 (nie 7.0, ponieważ wg Microsoftu mogłyby być problemy z kompatybilnością).Pozdrawiam,
Jan Pogocki

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
2
KOMENTARZE

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

2
KOMENTARZEWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
(anonim)
09.05.2009, 16:48 #1
Math Input Panel to wymiata ;D
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Anonimowy
20.04.2011, 19:09 #2
Windows 7 WYMIATA! To jest super system operacyjny. Najlepszy, a zwłaszcza z pośród swoich systemów operacyjnych. KDE, Linux, Mac OS X i inne tam systemy operacyjne są do bani. Najlepsze do użytkowania systemy to właśnie najbardziej Windows 7, a trochę po nim XP, bo nie ma tylu funkjci. ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją