Testy

Ubuntu 9.10 Alpha 6 - test

  
Z lekkim poślizgiem, dzisiaj w nocy została wydana szósta (ostatnia) wersja Alpha Ubuntu 9.10. Jakie zmiany przyniosła? Zapraszam do lektury testu.

Podczas instalacji systemu, w dolnej części okna widnieje tajemnicza, srebrna ramka.



Domyślnie ma tam się pojawić pokaz slajdów, pokazujący możliwości Ubuntu (podobny był w systemie Windows XP) wyglądający mniej więcej tak:



Kolejną nowością jest nowy ekran ładowania systemu. Canonical zrezygnował z graficznego ładowania systemu na rzecz tekstowego (chyba, że ja mam coś nie tak?)...



...ale już po chwili ukazuje nam się, według mnie, bardzo ładny ekran ładowania.



Bardzo on mi przypomina ekran ładowania GNOME w 6.06, 6.10 (dalej nie wiem, bo wtedy porzuciłem Ubuntu ;). Później z niego zrezygnowano. Wtedy wyglądał on tak:



Następnie pokazuje się ekran logowania, znany już z poprzednich wersji testowych 9.10.



Z elementów łatwo widocznych w Alphie 6, można zauważyć odświeżony motyw Human.



Z drobiazgów można zauważyć dziwny brak ikon w menu System...



...jak i tajemniczą "kropkę" na pasku tytułu:



Nie mam pojęcia, co ona oznacza, w każdym bądź razie, ten pomysł uważam za katastrofalny. Kolejną nowością jest Ubuntu Software Store (proponowana nazwa polska to: Centrum oprogramowania Ubuntu).



Służy on do łatwego wybierania i instalowania oprogramowania do Ubuntu. Wiele mediów o Ubuntu uznaje to za tajną broń Canonicala na zdobycie większych udziałów na rynku. Jak będzie - zobaczymy. Sam oceniam to centrum bardzo pozytywnie. Na razie aplet został ulokowany menu System, jednak już w wersji Beta, ma on zastąpić znane, ale już przestarzałe centrum Dodaj/usuń...

Kolejną nowością jest Narzędzie do obsługi dysków. Tak naprawdę to jest Palimpsest, czyli bardzo rozbudowane narzędzie, za pomocą którego możemy jesteśmy w stanie sprawdzić przeróżne detale o partycjach, dyskach, pendrivach itp.



Tak więc nowości w skórcie:
- GNOME został uaktualniony do najnowszej wersji 2.27.91
- Pidgin jest nadal zastąpiony przez Empathy. Według Adriana Nowaka z UbuCentrum.net to fatalny pomysł, jaki mógł się tylko narodzić w głowach programistów Canonical. Niestety muszę podzielić jego zdanie - Pidgin jest zdecydowanie lepszy.
- Ubuntu One jest domyślnie wgranym programem do dzielenia się i synchronizacji plików
- Jądro Linuksa jest oparte o wersję 2.6.31-9.29
- System plików ext4 jest już jako domyślny
- Tak samo jako domyślny jest program rozruchowy GRUB2
- Odświeżony wygląd powiadomień systemowych

Oczywiście, nadal to jest wersja testowa systemu, więc nie ma potrzeby, wręcz nie jest zalecane, instalowanie jej jako system podstawowy. Również z tego powodu możemy wybaczyć Twórcom pewne niedociągnięcia, które na pewno zostaną zniwelowane do wersji finalnej.

Teraz przed nami jedynie wersja Beta (1 października), RC (22 października) i wersja finalna (29 października). A więc czekamy z niecierpliwością (przynajmniej ja) :)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
4
KOMENTARZE

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

4
KOMENTARZE



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
19.09.2009, 09:10 #4
Sumy MD5 są poprawne, a te "bugi" zgłosiłem już w Launchpadzie. Zobaczymy, co z tego wyniknie. ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
wdcmaniak
18.09.2009, 23:29 #3
Raczej nie, po prostu może coś z wirtualnego hardware'u mu nie pasowało ;) Zresztą nie warto pobierać i instalować od początku, szkoda czasu.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
18.09.2009, 21:31 #2
Całkiem możliwe, choc instalowałem 2 razy ten system. Moze obraz iso pobrałem uszkodzony? Musialbym sprawdzic sumy md5...
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
wdcmaniak
18.09.2009, 20:38 #1
Fajnie ;)czekam na więcej zmian dot. wyglądu, które zapowiadali. >>brak ikon w menu System. - zdarza się, raczej na 100% będą w oficjalnej wersji.>>>anonical zrezygnował z graficznego ładowania systemu na rzecz tekstowegonie, skoro pojawia się później usplash to znaczy że po prostu u Ciebie na virtualboxie coś źle działało.a ekran ładowania mozna wywalić lub zmienić. na gnome-look.org poszukaj w kategorii "usplash", później instalujesz z poziomu synaptica jakieś biblioteki do usplasha.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją