23 lipca br. została wydana kolejna testowa wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux - Ubuntu, oznaczona symbolem 9.10 Alpha 3. Co takiego zmienia ta wersja tego systemu względem 9.04? Więcej informacji w tym teście.
Test przedstawiam od uruchomienia systemu, czyli w pierwszej kolejności przedstawię nową wersję GRUB'a.
Zmianom uległy wygląd i szybkość uruchamiania systemu, który docelowo (chodzi o Ubuntu 9.10, wersję finalną wydaną w najbliższy październik!) ma się uruchamiać w 10 sekund!!! Zobaczymy, co z tego wyniknie, lecz nie ukrywam optymizmu.
Kolejną widoczną zmianą jest ekran logowania. Względem obecnego...
...niektórzy mogą uważać to za krok wstecz...
...jednakże teraz w bardzo prosty sposób wystarczy kliknąć na żądaną nazwę użytkownika (w starszych wersjach trzeba było ją samemu wpisać, co stanowiło nijako dodatkowe zabezpieczenie) i wpisać hasło.
Zobaczymy co z tego wyniknie, jednak nie ma się co martwić, ponieważ przed nami jeszcze 5 wersji testowych (Alpha 4, 5, 6, Beta, RC)!
Po samym zalogowaniu nie jesteśmy w stanie zauważyć kilku znaczących zmian. Przede wszystkim do menu
System powróciło polecenie
Wyłącz komputer.
Jednocześnie wyłączanie komputera jest nieco okrężne. Dawniej wystarczyło kliknąć na nazwę użytkownika i polecenia były na wierzchu.
Pragnę zaznaczyć, iż w nowej wersji (2 zrzut) polecenie
Quit nie wyłącza komputera, jedynie umożliwia przełączenie lub wylogowanie bieżącego użytkownika.
Kolejną nowością jest domyślne formatowanie dysku twardego (przy instalacji) formatem ext4, którym względem swoich poprzedników (ext3, ext2 i ext) jest bardziej niezawodny i o wiele szybszy. Piszę to, ponieważ co dzień (od 23 IV, czyli od wydania Ubuntu 9.04) odczuwam o wiele szybsze uruchamianie systemu względem Ubuntu 8.10 pod ext3 i o wiele, wiele (...) szybsze uruchamianie systemu względem Windows Vista pod NTFS. Naprawdę!
Nowe Ubuntu zawiera nowe jądro Linux w wersji 2.6.31-3.19. Jednocześnie jest wgrane nowe środowisko graficzne GNOME w wersji 2.27.4.
W nowym Ubuntu nie znajdziesz już domyślnie wgranego komunikatora Pidgin, tylko Empathy, który - zdaniem twórców - jest lepiej rozwijany. Domyślnie wgrana została najnowsza wersja bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org w wersji 3.1.0. Niestety Firefox, mimo zapewnień, został w wersji 3.0.11 (pod koniec czerwca wyszła wersja 3.5, 17.07 wyszła poprawka 3.5.1). Co ciekawe, domyślnie zostało wgrane oprogramowania do synchronizowania swoich danych - Ubuntu One. Niestety, przynajmniej u mnie, jest ono jeszcze niestabilne. Użytkowników układów graficznych Intela ucieszy fakt, że pojawiły się sterowniki bazujące na nowej architekturze.
Ciekawostką jest, że po raz pierwszy wyszedł remix Kubuntu dla netbooków (Ubuntu dla netbooków było już dostępne od wersji 9.04).
Wersję testową nowego Ubuntu można pobrać
stąd, jednak nie jest zalecana jej instalacja jako system podstawowy. Lepiej go zainstalować na np. VirtualBox'ie.
Kolejna testowa wersja Ubuntu 9.10 Alpha 4, będzie dostępna 13 sierpnia.
Pozdrawiam,
Jan Pogocki
Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO NA FACEBOOKU ORAZ X |
|