Testy

Test Nowego Gadu-Gadu

  
Już dosyć dawno, bo dokładnie 10 lutego została wydana zupełnie nowa wersja najpopularniejszego polskiego komunikatora - Gadu-Gadu. Jakie nowości przyniosła nowa wersja, która (inaczej jak poprzednie) nie została oznaczona jako Gadu-Gadu 8, tylko Nowe Gadu-Gadu dowiecie się z tego testu.

Okres "bety" (czyli takiego czasu, w którym dany nowy program jest testowany przez wszystkich chętnych lub osób specjalnie do tego zaproszonych) trwał dosyć długo jak na taki program, bo aż 8 miesięcy. Jednak czy zmiany wyszyły "słoneczku" na dobre?

Instalacja programu naprawdę nie jest trudna (niestety konieczna w przypadku migracji z wersji starszych), więc nie będę jej opisywał. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu GG, pojawia nam się zupełnie odmienione okno:W nowym oknie możemy wyróżnić wiele nowych elementów, np. w menu "Gadu-Gadu" ujrzymy:

 • Stan konta - link, który przenosi nas do panelu Konto Gadu-Gadu, w którym możemy m.in. doładować konto, wykupić subskrypcję do Mobilnego Gadu-Gadu czy wykupić numer telefonu do naszego GG
 • Menedżer profili - w nim możemy dodawać, usuwać i edytować nasze konta, a także decydować, które mają się automatycznie logować

 • Skórki - zupełnie nowa funkcjonalność w Gadu-Gadu, która może zupełnie odmienić wygląd komunikatora! Tutaj możemy dodać i usunąć skórkę, a także otworzyć tzw. Podręcznik tworzenia skórek (jako plik PDF). W ten sposób możemy utworzyć nową skórkę dla siebie lub dla innych (umieszczając ją, np. w nowym serwisie GaduDodatki)

 • Archiwum - tutaj znajdują się wszystkie nasze poprzednie rozmowy

 • Usuń ten profil - ta opcja niegdyś znajdowała się w ustawieniach; za jej pomocą możemy usunąć dany profil z dysku czy z serwera Gadu-Gadu
 • Zmień hasło - jak sama nazwa wskazuje, tutaj możemy zmienić swoje hasło do profilu GG na serwerze (nie do komputerowego profilu!). Nowością jest to, że trzeba podać ponownie adres e-mail, a także miernik siły hasła. Niestety, hasło nie może być dłuższe niż 15 znaków. To jest bardzo duży minus.

 • Sprawdź aktualizacje - zupełna nowość w Gadu-Gadu! Od teraz nie trzeba co jakiś czas wchodzić na stronę GG, żeby zobaczyć, czy nie ma nowej wersji programu. Poza tym aktualizacje dokonują się zupełnie automatycznie, więc ten przycisk jest jedynie formalnością. ;)
W nowym oknie nie zdoła zauważyć, że status czy opis są teraz u góry okna, wraz z tzw. avatarem. Avatar to obrazek symbolizujący naszą postać. Avatar, który tutaj ustawimy, będzie widoczny dla wszystkich użytkowników Gadu-Gadu i MojejGeneracji. To jest właśnie minusem, no bo co wtedy, kiedy ktoś, np. nie ustawi swojego obrazka, a my chcemy ustawić dla danej osoby własny avatar? No tego właśnie się nie da.

Do kontaktów została dołączona wyszukiwarka:nowe dodawanie kontaktów:i odnowiony Katalog Użytkowników:Teraz może przejdźmy do Ustawień. Okno Ustawień zostało całkowicie przebudowane:Od teraz okno zostało podzielone na 9 zakładek.
 • Komunikator
  • Sprawdzaj pisownię - zupełna nowość w programie, aczkolwiek bardzo przydatna - ileż to razy spotykamy się, jak ktoś napisze "ktury"...
 • Wygląd
  • Pokazuj awatary na liście kontaktów - funkcjonalność związana z awatarami, włącza i wyłącza awatary na liście kontaktów

  • Pokazuj pionowe opisy - od teraz mówimy stop zaśmiecaniu listy kontaktów! Wreszcie bez żadnych wtyczek możemy wyłączyć drażniące nas w opisach "grafiki tekstowe"
  • Pokazuj dymek kontaktu - włącza lub wyłącza dymek, który pojawia się po najechaniu myszką na kontakt. Za jego pomocą możemy: wysłać SMS do tej osoby, zadzwonić, rozmawiać tekstowo, wysłać plik, edytować profil lub zobaczyć profil w serwisie MojaGeneracja

  • Pokazuj filmiki YouTube w oknie rozmowy - praktyczna funkcjonaloność, przypomnijmy sobie, jak często dostajemy linki z YT, na które musimy klikać, uruchamia się przeglądarka, wczytuje się strona... Od teraz filmiki YT w oknie rozmowy

 • Profil - tutaj zmieniamy/ustawiamy hasło do profilu GG, ale tego na komputerze (nie do numeru GG)
 • Użytkownik - znajduje się tutaj formluarz, do którego możemy wpisać nasze dane, które są wykorzystywane do Katalogu
 • Status - przeróżne opcje związane ze zwłoką czasu do ustawienia statusu Zaraz Wracam czy też jaki status ma być po startcie i po zakończeniu programu
 • Archiwum - znajdziemy tutaj różne opcje związane z archiwum wiadomości, jak i zaimportujemy archiwum ze starszych wersji Gadu-Gadu (7.x)
Reszta ustawień nie wymaga według mnie wyjaśnienia.

Kolejną nowością jest zupełnie nowe okno rozmowy, oparte na tzw. kartach:Do dyspozycji mamy również specjalny przycisk ( ), który przełączy nas z widoku kart na widok okien i vice versa.

Teraz do jednego, nowego okna zostały wprowadzone dwie, stare funkcjonalności: komunikator tekstowy i SMS.Nowością jest domyślnie wbudowany słownik w Gadu-Gadu. Od teraz może będzie mniej "noobów" (przepraszam za wyrażenie, ale inaczej nie mogłem tego ująć ;) spamujących "po polskiemu". Tylko co teraz z GaduDyktandem?W Nowym Gadu-Gadu rozszerzono możliwość formatowania tekstu:Kolejną nowością jest nowy system GaduNaGłos. Jest on zasilany technologią GIPS, która jest porównywalna do Skype'a. W Nowym GG nie ma już okienka GaduNaGłos, tylko numer wpisujemy u dołu okna głównego (przez to możemy także wysyłać SMSy):...albo klikając na Zadzwoń w oknie rozmowy:Nieco odmieniona została opcja dawnych Zablokowanych, a teraz już Ignorowanych użytkowników. Znajdują się oni na liście, do której możemy ich przypisać na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to w Oknie rozmowy kliknąć Ignoruj:Drugi sposób, to po prostu przeciągnąć niechciany kontakt na specjalną listę Ignorowani:Do samego programu dodano również reklamy serwisów spokrewnionych z GG Network SA:Minusem, a może plusem jest to, że Kontakty są od teraz w formacie XML, co oznacza niekompatybilność z takimi aplikacjami jak, np. Mobilne Gadu-Gadu (!), JaduGadu czy Kadu dla Linuksa, ponieważ te programy jeszcze używają Kontaktów w formacie... TXT. Na szczęście jest lek na tą dolegliwość: NGG Konwerter autorstwa Adama Pasińskiego.

Zostało także odnowione okienko dawnego GaduRadio, a dzisiejszej platformy OPEN.FM:Jak widzimy, zostały także dodane przyciski rankingu piosenki, które pomogą dobierać muzykę DJ'om w OPEN.FM.Warto wspomnieć, że do słuchania radia, nie potrzebny jest już Winamp.

Według mnie Nowe Gadu-Gadu to jest to, na co od lat czekali użytkownicy "słoneczka". Wiele komunikatorów prześcigło już Gadu-Gadu pod względem funkcjonalności, więc firma postanowiła stworzyć nowy produkt. Jaka szkoda, że Nowe Gadu-Gadu jest zintegrowane z Internet Explorerem, przez co jest większe ryzyko zawieszania się aplikacji (do programu powinien być wbudowany domyślnie silnik, np. Gecko [używany w Firefox'ie] czy WebKit [używany w Safari i Google Chrome]). Również bardzo dobrym krokiem GG Network, jest tzw. "Wielkie Rozstanie", czyli słuchanie OPEN.FM bez Winamp'a.

Pozdrawiam i zapraszam do pobierania Nowego Gadu-Gadu!
Jan Pogocki

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
Bart
17.04.2009, 19:36 #1
Bardzo ładnie opisane użytkowanie nowego GG
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją