Testy

Internet Explorer 9 Beta - pierwsze spojrzenie na nową przeglądarkę

  
15 września, Microsoft wydał wersję Public Beta swojej przeglądarki internetowej - Internet Explorer 9. Nowa wersja niesie za sobą wiele zmian: nowy wygląd, zgodność ze standardami, częściowa obsługa HTML5. O tym wszystkim będzie ten test.

Betę nowego IE może pobrać każdy ze strony Internet Explorer 9 Test Drive. Kiedy już pobierzemy i uruchomimy instalatora, następuje dopiero konkretne pobieranie i instalowanie pakietów.

Instalator automatycznie zastępuje poprzednią wersję, ale w każdej chwili można ją odinstalować i powrócić do starej wersji. Po uruchomieniu "dziewiątki", widzimy odświeżony interfejs, który ma być jeszcze prostszy i jeszcze bardziej intuicyjny. Zauważyłem również, że coraz to nowsze wersje różnych aplikacji, w sposób coraz bardziej efektowny stosują interfejs Windows Aero, umieszczając na nim ikony czy polecenia. Teraz to nie jest tylko przezroczysty pasek tytułu, taki, jak jeszcze kilka lat temu. Odczuwamy również znacznie szybszy start przeglądarki.Kiedy zobaczyłem IE9 po raz pierwszy, jakoś tak go mimowolnie skojarzyłem z Google Chrome. Oszczędność miejsca, za wszelką cenę. Przyciski nawigacji, pasek adresu i karty w jednym wierszu. Czego nam tu brakuje? ;) Pola wyszukiwarki, które zostało, identycznie jak w Chrome, zespojone z paskiem adresu. Kiedy zaczniemy wpisywać szukaną przez nas frazę, IE9 zacznie natychmiast wyszukiwać jej w historii lub w sugestiach Google lub Bing. Między wyszukiwarkami możemy łatwo się przełączać, klikając na odpowiednią ikonę.Znacznie uporządkowane zostały menu względem "ósemki", która była wręcz nieczytelna. Najważniejsze opcje, odpowiednio uporządkowane, aby łatwo i intuicyjnie można było je znaleźć - w tym tkwi sekret designerów. Trzeba jednak przyznać, że trend prostych menu wprowadziła Opera, a za nią reszta konkurencji. IE9 jednak nie będzie miał w przeciwieństwie do Opery i Firefoksa 4 jednego przycisku "menu". Widoczne są 3 buttony: strona główna, ulubione/kanały RSS/historia oraz opcje. Całość wygląda bardzo schludnie.Zmianę bardzo na plus uważam menedżera pobieranych plików. Internet Explorer nigdy nie posiadał takiego menedżera z prawdziwego zdarzenia, jak mają teraz wszystkie inne konkurencyjne przeglądarki. To znaczy nie do końca tak było, gdyż w jednym z buildów systemu Windows Longhorn (późniejsza Vista) był zaimplementowany Internet Explorer 6 z prymitywnym, ale jednak menedżerem pobieranych plików. Teraz wreszcie to wróciło do wersji dziewiątej i wygląda świetnie. :) Poza tym, menedżer ostrzeże użytkownika, jeśli pobierany plik okaże się być Malware (złośliwe oprogramowanie).

Nową i zarazem ciekawą opcją w IE9 jest przypinanie witryn do paska Start. Co to znaczy? Tym właśnie narzędziem możemy umieścić link do ulubionej lub ciekawej witryny na pasku Start, żeby później mieć do niej łatwy dostęp. Wówczas Internet Explorer nijako się przekształca kolorystycznie, dostosowując się do kolorystyki favicona strony (coś na kształt poświaty na ikonie w Windows 7). Aby to zrobić, przeciągamy aktywną kartę na pasek Start.Nowy Internet Explorer został również wyposażony w menedżera dodatków, które jest takim centrum zarządzania toolbarami, akceleratorami i wyszukiwarkami.Na tym w zasadzie kończą się nowe funkcjonalności dla zwykłego śmiertelnika. Teraz coś dla nerdów. :D

Nowy Internet Explorer staje się coraz bardziej zgodny ze światowymi standardami W3C. W teście Acid3 uzyskuje wynik 95/100 co jest zadowalającym wynikiem w porównaniu z poprzednimi wersjami przeglądarki od Microsoftu... IE9 posiada również włączoną akcelerację sprzętową, która znacznie polepsza wydajność różnych aplikacji sieciowych, zwłaszcza gier on-line opartych o HTML5, który również w dużym stopniu jest dostępny w Internet Explorerze 9. Nowa wersja wspiera obrazy wektorowe (SVG), które można bezstratnie powiększać. Szybkość i wydajność, nowy IE zawdzięcza głównie swoim nowym silnikom - Trident (odpowiedzialnym za wyświatlanie stron) i Chakra (silnik JavaScript).

Moim zdaniem wyraźnie widać, że Microsoft przejął się konkurencją od wersji siódmej Internet Explorera, czyli od 4 lat. Nieustannie go ulepsza i walczy o użytkowników internetu. Wszak to właśnie przeglądarka internetowa jest furtką na świat. Użytkownik korzystając z niej musi czuć się komfortowo. :) Uważam, że 9 wersja IE jest znaczącym krokiem naprzód, szczególnie jeśli chodzi o kompatybilność ze współczesnymi standardami. Webmasterzy, podczas tworzenia stron, już mają dosyć myślenia odrębnie o Internet Explorerze i innych przeglądarkach. ;)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
Czeslaw
29.09.2010, 05:23 #1
Co tu komentować skoro używam Ubuntu i tylko Ubuntu. Traktuję to jako ciekawostkę :-))
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją