Artykuły sponsorowane

Jak wybrać dobry i bezpieczny router

  
Wraz z rozpowszechnianiem się Internetu, zwiększały się oczekiwania użytkowników względem sieci. Ważne stały się stabilność sygnału oraz możliwość korzystania z niego na wszystkich urządzeniach domowych. Przyczyniło się to do powstania routerów, które powoli wypierają z rynku modemy. Jednak czy wiemy jak wybrać odpowiedni router?

Wybór łącza i anteny do routera


Do podłączenia routera istotne jest dobranie odpowiedniego przewodu. W przypadku łącza, które jest dostarczane za sprawą kabla telefonicznego, stosuje się technologię DOCSIS i GPON. Do tego typu rozwiązań wykorzystuje się routery xDSL. Do złącza dostarczanego przez operatora komórkowego należy wybrać router, wyposażony w kartę SIM, który obsługuje 3G/LTE oraz posiada możliwość połączenia kabla USB.

Routery wyposażone są w anteny, od których zależy stabilność sygnału. Producenci oferują dwa rodzaje anten: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze rozwiązanie jest częściej stosowane, ale to drugie efektywniejsze i niestety droższe. Można spotkać także wiele routerów, które są wyposażone nie w pojedyncze anteny, ale w zestawy. Za sprawą większej ilości anten, w znacznym stopniu poprawia się jakość odbieranego sygnału oraz następuje eliminacja martwych stref. Za najbardziej efektywny zestaw pod względem jakości sygnału uważa się zestaw anten 3x3, który składa się z trzech anten odbierających sygnał oraz trzech, które go wysyłają.

Router a sygnał


Przed zakupem routera należy zwrócić uwagę na przepustowość sieci. Szczególnie w przypadku routerów bezprzewodowych trzeba mieć na względzie to, że przesyłanie danych poprzez Wi-Fi jest w pewien sposób ograniczone. W celu wykorzystania możliwości jakie oferuje łącze sieciowe warto wybrać router, obsługujący jak najwyższą prędkość przesyłu. Osoby zamieszkujące w bloku, często borykają się z obciążeniem sieci, co skutkuje spowolnieniem połączenia internetowego. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj routery pracują z częstotliwością 2,4 GHz, więc aby zwiększyć przepustowość warto wziąć pod uwagę zakup routera dualband, który obsługuje dwupasmowy sygnał o wartości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Router a bezpieczeństwo


Obecnie do zadań routera należy nie tylko zapewnienie użytkownikowi komfortowego surfowania po Internecie, ale także gwarancja bezpieczeństwa transmisji danych. Rolę tę o wiele lepiej spełniają routery przewodowe, ale modele bezprzewodowe również posiadają system zabezpieczeń.

Ochronę danych zapewnia router przewodowy z obsługą VPN. Owa wirtualna sieć prywatna szyfruje dane oraz fałszuje adres IP, dzięki czemu użytkownik nie musi się martwić o to, że hakerzy wykradną jego dane (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Inny rodzaj zabezpieczenia stanowi VLAN, czyli wirtualna sieć lokalna. Polega ona na tym, że urządzenia tworzące ze sobą jedną sieć VLAN mogą się ze sobą komunikować, nie dając jednocześnie możliwości komunikacji z inną siecią VLAN. Tym samym, można zaprosić do tej sieci innych użytkowników, którzy nie będą mieć dostępu do całej zawartości wewnętrznej sieci, a jedynie do tej części, które udostępnił im administrator.

Większość routerów jest wyposażonych w tzw. firewall, czyli zaporę ogniową, która ma na celu zapewnić bezpieczeństwo łączności z Internetem. Opcją, która powstała z myślą o rodzicach jest blokada rodzicielska. Dzięki niej istnieje możliwość dokonania filtrowania stron ze względu na kategorie czy słowa kluczowe. Ponadto większość routerów bezprzewodowych jest wyposażona w takie mechanizmy jak:
  • uwierzytelnienie MAC - pozwala sprawdzić, czy odebrana wiadomość nie została zmieniona przez osoby postronne
  • zabezpieczenie WEP - przestarzałe i łatwe do złamania zabezpieczenie
  • zabezpieczenie WPA - następca WEP
  • zabezpieczenie WPA2 - powstał na bazie WEP oraz WPA, na chwilę obecną jest uznawany za najlepsze zaporę sieciową.


Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
02.09.2019, 18:38 #1
Jeśli komuś brakuje dobrego sygnału przez średniej jakości router, to polecam technologię typu powerline, czyli internet przez gniazdka sieciowe
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją