Artykuły sponsorowane

Drukarki również mogą być wyłomem w Twojej firmowej sieci, czyli cyberbezpieczeństwo XXI wieku

  
Żyjemy w takich czasach, że bezpieczeństwo sieci komputerowych, a szczególnie tych firmowych, jest zawsze stawiane na pierwszym miejscu. Firmy inwestują naprawdę ogromne pieniądze w najlepsze programy antywirusowe, najbezpieczniejsze firewalle albo w jeszcze inne oprogramowanie chroniące od wszelkiego rodzaju programów szpiegujących, keyloggerów i innych.

Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo może czyhać zupełnie gdzie indziej. Gdzie?

HP wskazuje, że na niebezpieczeństwo narażamy się wówczas, gdy pliki do wydruku znajdują się w buforze drukarki. Dokumenty przesyłane do drukarki nie są szyfrowane, a przez to szansa na ich przejęcie i odczytanie drastycznie wzrasta. Dodatkowo drukarki bywają celem nieautoryzowanego dostępu lub nawet udostępniają same swoje ustawienia konfiguracyjne, które mogą się przydać do kolejnych ataków hakerskich.

Ktoś mógłby teraz zadać pytanie: jak atak na drukarki może przełożyć się na stabilność i bezpieczeństwo mojej firmy, że należy się przed nimi bronić? Argument jest mocny: atak wymierzony w daną firmę, przy wykorzystaniu tysięcy drukarek, nawet tych rozlokowanych na całym świecie, może doprowadzić do kompromitacji Waszej firmy lub nawet zerwania wrażliwych negocjacji biznesowych. I to właśnie z tego, niektórzy by mogli powiedzieć, błahego powodu.Można jednak zapobiegać takim dziurom w bezpieczeństwie. Firma HP przygotowała specjalne rozwiązania, które implementuje w swoich najnowszych modelach drukarek. HP Access Control Secure Authentication pozwala na np. ustalenie kodów PIN i loginów w dostępie do drukarki, HP Capture and Route monitoruje i kontroluje dystrybucję zeskanowanych treści, natomiast HP JetAdvantage Connect pozwala bezpiecznie drukować dokumenty wysyłane z tabletów lub smartfonów.

W tym wszystkim bardzo ważnym jest, aby oprogramowanie wewnętrzne drukarki (firmware) zapewniał wszystkie zasady bezpieczeństwa. Drukarki HP mają wgrane specjalne oprogramowanie, zwane HP Sure Start, które przy restarcie wykrywa i uniemożliwia wykonanie złośliwego kodu na drukarce, a jeżeli takowe zostanie wykryte, to uruchamia opcję samonaprawy.Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że aby zabezpieczyć wcale nie trzeba inwestować tysięcy złotych w nowy sprzęt drukarkowy. Warto za to zainwestować w systemy i oprogramowanie oferowane przez HP, bo to jest inwestycja z perspektywą. Ta inwestycja może nas uchronić przed kompromitacją naszej firmy w przyszłości i utratą czegoś więcej niż nawet bardzo dużych pieniędzy - utratą naszej wiarygodności. Advertisement

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na Twitterze.
1603
WYŚWIETLEŃKOMENTARZE


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU I TWITTERZE  

1603
WYŚWIETLEŃKOMENTARZE

WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU I TWITTERZE


PODAJ E-MAIL I ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA


Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
  
AKCEPTUJĘ ZASADY
mat
08.01.2022, 19:01 #3
Już się nie da.
Tak samo kamerki.
Niktnie wie jakpowstała transmisja z klasztoru karmelitów bosych
Albo www mszeonline.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
22.08.2018, 19:29 #2
U mnie nie są zabezpieczone , nigdy nie pomyślałam o tym że coś może stać się przez to.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
05.02.2018, 13:11 #1
Drukarki, tak samo jak cały sprzęt elektroniczny w firmie powinien być zabezpieczony.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją
Twitter
Newsletter
Podaj swój e-mail i zawsze bądź na bieżąco!
Wiadomości rozsyłam następnego dnia rano po publikacji nowego artykułu.
Tak samo jak Ty nie lubię spamu.