Pytania IT
Masz pytanie? Zadaj mi je teraz!

Wybór odpowiedniej partycji na zainstalowanie Ubuntu

  
Pytanie: Na komputerze są 3 dyski. Na jednym z nich jest Windows7. Jak zainstalować Ubuntu na drugim dysku? Za każdym razem kieruje mnie na trzeci, gdzie mam swoje pliki :-( Dziękuję Czeslaw
Odpowiedź: Bardzo ważne jest, aby przed instalacją dowiedzieć się, jakie nazwy Ubuntu nadał danym partycjom. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Odpalamy Ubuntu z płyty i uruchamiamy go w trybie LiveCD (wypróbowanie systemy bez wprowadzania zmian w komputerze). Następnie uruchamiamy GParted (w menu System > Administracja) i sprawdzamy, która partycja ma jaką nazwę. Zobaczyć to możemy np. patrząc na ilość wolnego miejsca na partycjach. Partycje są z reguły numerowane kolejno od 1 z przedrostkiem sda, np. sda2 - powinno nas kierować na Pana drugą partycją (nie z Windowsem i nie z plikami). Teraz nie pozostaje nam nic innego jak instalacja świeżego systemu. :)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
5
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

5
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
czeslaw
17.05.2010, 23:01 #1
Tak tez staram się robić, to w następnym kroku pyta czy sformatować sda3 (z danymi) ...
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Jan Pogocki
18.05.2010, 07:32 #2
To nie używaj formatowania z przewodnikiem, tylko samemu ustal partycje. Pamiętaj, że Ubuntu potrzebuje jeszcze partycję wymiany SWAP, która powinna mieć taki sam rozmiar, jak pamięć RAM zainstalowana w komputerze.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
maxik
07.06.2010, 14:27 #3
"partycję wymiany SWAP, która powinna mieć taki sam rozmiar, jak pamięć RAM zainstalowana w komputerze."

To zależy od tego ile tej pamięci RAM jest.
Przyjmuje się tak:
- RAM =512MB to 512MB
do tego najlepiej żeby partycja wymiany była na końcu dysku.

Co do rozmieszczenia Linuxa na partycjach:
- Dobrze aby były cztery
- Cały myk oparty jest na punktach montowania:
^ /boot, ext2 bez księgowania, 100-200MB
^ /home, pliki użytkownika, odpowiednik Moich dokumentów z Windowsa, ale na osobnej partycji, ja mam 10GB i jak na razie mi to wystarcza
^ / , główna partycja, tu będą wszystkie instalowane pakiety programy i tak dalej, u mnie 15GB
^ SWAP, partycja wymiany, mam 1GB RAM, więc ustawione 512MB, najczęściej pusty, maksymalnie zapchałem chyba 50MB przy pełnym Compizie, Chromium i NetBeans.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
30.06.2010, 01:06 #4
W dzisiejszych czasach partycja SWAP nie jest już konieczna. Nowoczesne komputery mają średnio 2-4GB pamięci RAM, a ta dodatkowa partycja została stworzona w wypadku, gdyby tejże pamięci RAM miało zabraknąć. W tym rzecz, że systemy linuksowe zżerają stosunkowo niewiele RAMu - sam mam 3GB i nie zdarzyło mi się (choć zarówno gram, jak i intensywnie używam innych programów pamięciożernych), aby wykorzystanie urosło do choćby 50%. Stąd jak dla mnie, gdy ktoś ma ponad 2GB RAMu i odpuści sobie tworzenie partycji SWAP nic nie straci. Ba! Wręcz zyska dodatkowe miejsce na dysku.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
30.06.2010, 07:57 #5
@Shlizer, ale z reguły się ją jeszcze tworzy :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją