Poradniki

Zdalny pulpit? Tylko VNC!

  
Zdalny pulpit to tylko z pozoru trudne i nikomu niepotrzebne narzędzie. Tak naprawdę jego możliwości są praktycznie nieograniczone, a gdy go użyjemy choć raz, złapiemy się za głowę, jak mogliśmy dotąd bez tego funkcjonować. W tym poradniku przybliżę możliwości protokołu VNC, gdyż jest on obecnie jednym z popularniejszych w tej dziedzinie, ale również, co chyba najważniejsze, otwartym protokołem multiplatformowym, z darmowymi aplikacjami klienckimi i serwerowymi. Oznacza to, że skorzystamy z niego równie dobrze pod Windowsem, ale i pod Linuksem i Mac OS X-em.

Ten poradnik będzie oparty o aplikację TightVNC - moim zdaniem najlepszą na Windows'a. Pokażę również, jak korzystać z VNC pod Linuksem (na przykładzie Debiana) i jak odpowiednio, w razie potrzeby, skonfigurować router, aby współgrał z VNC.

Konfiguracja routera - w przypadku korzystania z tego urządzenia sieciowego
Pierwszym krokiem do konfiguracji routera, jest wejście w jego panel konfiguracyjny. Do tego potrzebujemy przeglądarki internetowej, adresu IP routera, wewnętrznego adresu IP naszego komputera, nazwy użytkownika i hasła. Jeśli te wszystkie dane znamy, możemy przejść dalej. Jeśli nie, to adres IP routera znajdziemy: Logo Windows na klawiaturze + R, następnie wpisujemy ipconfig, zatwierdzamy OK, w konsoli wpisujemy ipconfig, zatwierdzamy enterem i odszukujemy wartość bramy domyślnej. Z kolei wewnętrzny adres IP komputera znajdziemy tak samo, tylko odczytujemy wartość Adresu IPv4 również w ipconfig. Natomiast login i hasło (jeśli wcześniej nie zmienialiśmy) znajdziemy w dokumentacji routera lub na spodzie urządzenia.

Kiedy już do paska adresu przeglądarki wpisaliśmy adres IP, a następnie w nowo otwartym oknie dialogowym login i hasło, musimy przejść do opcji przekierowania portów (ang. port forwarding). Gdzie się znajduje ta opcja, to zależy od modelu i oprogramowania naszego routera. Nie ma więc uniwersalnej instrukcji. Po odnalezieniu opcji, musimy dodać nowy rekord. Będziemy potrzebować jeszcze zakresu portów. Do poprawnej obsługi VNC, będziemy przede wszystkim potrzebować portu 5900, który jest domyślnym portem VNC. Opcjonalnie możemy zwiększyć zakres o port 5800, w celu udostępnienia pulpitu przez aplet Java w przeglądarce. W przypadku mojego routera, poprawna konfiguracja wygląda następująco:



Ustawienia zapisujemy i w razie potrzeby restartujemy router.

Instalacja TightVNC pod Windowsem i konfiguracja jego serwera
Po pobraniu aplikacji TightVNC, uruchamiamy instalatora i postępujemy według wskazówek. Zaznaczę tylko, że wybieramy do instalacji komponenty serwera i klienta, a w oknie "Service Configuration" wpisujemy nowe hasło, które będzie potrzebne do wyświetlenia zdalnego pulpitu, oczywiście oprócz adresu IP tego komputera. Nie musimy chronić hasłem dostępu do panelu administracyjnego. Możemy uruchomić instalację.



Po zakończeniu instalacji, TightVNC uruchomi swoją usługę. Możemy nieco zmienić ustawienia konfiguracyjne serwera, dwukrotnie klikając na ikonę programu w zasobniku systemowym:



I tak: warto wyłączyć "Hide desktop wallpaper" ("Ukryj tapetę pulpit"), gdyż z pewnością dysponujemy szybkim łączem, jak również zwiększyć częstotliwość odświeżania, zmniejszając wartość "Screen polling cycle" wyrażoną w milisekundach (1 s = 1000 ms), np. do 500 ms. Osoby bardziej zaawansowane mogą oczywiście wgłębić się w bardziej zaawansowane i równie ciekawe opcje. Zmiany potwierdzamy przyciskiem OK. Nasz serwer zdalnego pulpitu jest poprawnie skonfigurowany!

Wyświetlanie zdalnego pulpitu w TightVNC pod Windowsem
Do wyświetlenia zdalnego pulpitu będziemy również potrzebować TightVNC. Musimy teraz uruchomić przeglądarkę zdalnego pulpitu, która znajduje się w Start -> Wszystkie programy -> TightVNC -> TightVNC Viewer.



W nowo wyświetlonym oknie musimy wpisać adres IP serwera VNC, czyli mówiąc po ludzku: komputera, którego chcemy wyświetlić.

Porady dla zaawansowanych: w tym polu możemy również, zamiast adresu IP, wpisać domenę, o ile została ona wcześniej przydzielona do tego konkretnego adresu IP. Jeśli mamy zmienne IP, możemy skorzystać, np. z no-ip.com. Druga porada jest taka, że jeśli serwer VNC działa na innym porcie niż domyślny (5900), to wówczas możemy po prostu wpisać niestandardowy port po dwukropku, tak jak wszędzie indziej, np. 127.0.0.1:1234.

Poniżej możemy wybrać jakość połączenia, począwszy od najgorszej (low-bandwidth) aż do najlepszej (high-speed). Po kliknięciu na "Connect", pojawi się okno do wpisania hasła (o ile zostało ono zdefiniowane i włączone na serwerze).



Po wpisaniu hasła i zatwierdzeniu go przyciskiem OK, pojawia nam się zdalny pulpit, z którego możemy w pełni korzystać myszką i klawiaturą. :)



Wyświetlanie zdalnego pulpitu TightVNC w przeglądarce internetowej
TightVNC umożliwia nam również wyświetlenie zdalnego pulpitu w przeglądarce internetowej przy użyciu apletu Java. Wystarczy w adresie wpisać żądany adres IP komputera zdalnego-serwera, a po dwukropku port 5800 (chyba, że inaczej zdefiniowano w panelu administracyjnym TightVNC na serwerze), czyli, np. http://127.0.0.1:5800. Efekt również jest bardzo dobry i wygląda mniej więcej tak:



Konfiguracja serwera VNC na Linuksie
W Linuksie konfiguracja VNC jest banalnie prosta, gdyż praktycznie wszystko mamy już ustawione podczas instalacji systemu. Teraz wystarczy przejść do ustawień, które znajdują się w menu System -> Preferencje -> Zdalny pulpit. Alternatywnie możemy w terminalu wpisać: vino-preferences. Po ukazania się okna, możemy wprowadzić w nim, np. takie zmiany:



Wychodzimy klikając "Zamknij".

Wyświetlanie zdalnego pulpitu VNC na Linuksie
Wyświetlenie zdalnego pulpitu na Linuksie również należy do bardzo prostych czynności. Wystarczy wejść w menu Programy -> Internet -> Przeglądarka zdalnych pulpitów. Nazwa do terminala to: vinagre. Po wyświetleniu okna programu, klikamy na "Połącz" i wypełniamy formularz, np. w ten sposób:



Po kliknięciu w "Połącz", może się pojawić jeszcze formularz, w którym będziemy musieli wpisać hasło. Zatwierdzamy klikając "Uwierzytelnij".



Po poprawnej autoryzacji, w oknie przeglądarki pojawi się pulpit zdalnego komputera:



Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
17
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

17
KOMENTARZY



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
bobi1326
02.03.2012, 23:24 #1
Dzięki za poradnik :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
11.04.2012, 12:26 #2
Korzystałem z VNC i mogę gorąco polecić :)
Bardzo przydatny program.

Dzięki za tutoriala, dowiedziałem się wielu nowych rzeczy z niego :) pozdro!
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
23.04.2012, 08:54 #3
„[..] ale również, co chyba najważniejsze, otwartym protokołem multiplatformowym [...]” - Stanowczo nie zaliczałbym tego do zalety

„Zdalny pulpit? Tylko VNC!” - VNC bo co? Stanowczo czegoś brakuje mi w tym artykule. Mianowicie wywodu dlaczego ten, a nie inny.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
23.04.2012, 15:27 #4
@CapaciousCore, dziękuję za opinię i postaram się ją uwzględnić w kolejnych artykułach, tym bardziej, że poniekąd masz rację. Ostatnio coraz częściej zaczynam używać TeamViewer, głównie dlatego, że jest prosty w obsłudze i połączeniu komputerów - nie muszę znać adresu IP, nie trzeba zmieniać konfiguracji portów routera.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
09.08.2012, 16:55 #5
dzięki za opisanie wszystkiego krok po kroku mi wszystko śmiga. polecam
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
przemo
14.02.2013, 20:08 #6
wszystko działa mi w sieci lokalnej , ale jak próbuje się połączyć z zewnątrz to wyskakuje mi
"unable connect to socket:Connection timed out (10060) . Mam d-linka dir-615 , przekierowanie portów zrobiłem , ale chyba nie działa.
Będę wdzięczny za pomoc
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pepe
02.03.2015, 20:18 #7
witam
mozesz podac mi nazwe tego linuxa bo widze ze jest ciekawy i chyba lekki
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
02.03.2015, 20:25 #8
Debian ze środowiskiem graficznym GNOME 2. :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
15.03.2016, 08:30 #9
Należy dodać, że VNC nie za dobrze szyfrujepołączenie przez co jest bardzo podatny na przechwycenie poświadczeń, więc to tak jakbyś otwierał okno do swojego komputera z internetu.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Jr
06.10.2016, 15:07 #10
Witam! Mam taką prośbę o pomoc, kupiłem konto na fastShell.pl i coś się porobiło coś zepsułem i w końcu program się zawiesił i nie dało się go wyłączyć ani odinstalować. Kliknąłem na wyloguj i koniec pieśni. Szara plansza i kursor. tyle mi zostało. Wsparcie serwisu milczy choć o pomoc prosiłem już wczoraj. Jak to naprawić?? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
20.01.2017, 07:14 #11
Spróbuj, AEROADMIN używam więcej niż trzy lata. Szybko, a co najważniejsze bezpieczny program do zdalnego sterowania komputerami. Zalety, szybki, niezawodny system bezpieczeństwa.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Greg
13.12.2017, 11:37 #12
Co widzi klient VNCview kiedy na 'serwerze' wygaszacz wygasił ekran na czarny ?
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Snip
25.03.2018, 12:37 #13
Najlepszy jest Team Viewer!
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Tom
17.06.2019, 19:07 #14
@Snip: I najlepiej kosztuje ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Artur
02.06.2020, 12:18 #15
@Snip: Team Viewer jest najlepszy, tylko pod jakim względem?
Pomyślmy... cena... no tak. Droższego rozwiązanie nie ma. Ba, żeby było droższe o 10 dolarów, ale to jest 10 razy droższe od kolejnego rozwiązania!
To może bezpieczeństwo ... taaak, połączenia przez zdalny serwer, nie wiadomo czyj, gdzie i jak szyfrowany.
No to co ma fajnego? Interface? Możliwe, jeśli ktoś lubi jakieś wysuwane gówienka.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Grzegorz
31.12.2020, 16:59 #16
Bardzo rzeczowo; przydał się ten aktykuł. Dzięki
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Andrzej
14.12.2022, 18:21 #17
TeamViewer mam wytatuowany dawno temu i z łatwością zaglądam w ekrany jeszcze słabszych od siebie.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją