Dropbox jest chyba najpopularniejszą usługą do przechowywania danych w chmurze, czyli na zdalnych serwerach dostępnych na całym świecie. Umożliwia wysłanie nawet do 18 GB danych za darmo. Największą jego zaletą jest multiplatformowość - proste i intuicyjne aplikacje integrujące się z powłokami systemowymi są dostępne chyba na wszystkie najpopularniejsze systemy desktopowe jak i mobilne. Teraz dowiesz się, jak poprawić bezpieczeństwo swoich, nierzadko poufnych danych umieszczonych w niebieskim pudełku.
1. Włącz dwuetapową weryfikację
Dwuetapowa weryfikacja jest coraz popularniejsza, nie tylko w systemach bankowości internetowej. Proste potwierdzenie żądanej czynności poprzez przepisanie jednorazowego kodu z wiadomości SMS, znacząco poprawia bezpieczeństwo. Od niedawna również Dropbox oferuje takową możliwość.
Aby włączyć potwierdzenia SMS, zaloguj się do swojego konta Dropbox w przeglądarce i przejdź do Ustawień (Settings). W zakładce Bezpieczeństwo (Security) znajdziesz opcję dwuetapowej weryfikacji. Uruchom kreator klikając na "change". Miej swój telefon pod ręką, gdyż będziesz musiał potwierdzić numer telefonu.
Alternatywnie możesz skorzystać z weryfikacji poprzez specjalną aplikację na smartfony, np. Google Authenticator. W tym celu wybierz odpowiednią opcję w kreatorze.
Po zakończeniu procesu otrzymasz 16-cyfrowy kod awaryjny, który będziesz mógł wykorzystać, kiedy byś z niewiadomych przyczyn albo nie otrzymał kodu SMS-em, albo zgubił telefon. Zachowaj ten kod w bezpiecznym miejscu.
2. Odłącz urządzenia, z których nie korzystasz. Kontroluj logowania przez przeglądarkę.
W zakładce Bezpieczeństwo możesz również kontrolować urządzenia, które są połączone z Twoim kontem Dropbox, sprawdzać, kiedy i skąd ostatnio były aktywne, a w razie potrzeby, możesz odłączyć je od konta. Wówczas, nie będzie możliwe przeglądanie Twoich plików z tych właśnie urządzeń.
Dodatkowo, poniżej, znajduje się inna tabela, w której możesz znaleźć ostatnie logowania do twojego pudełka za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Jeśli zauważysz niepokojące logowania z innych krajów i nie będą to Twoje logowania, być może padłeś ofiarą włamania.
3. E-mailowe powiadomienia
Upewnij się, że masz włączone e-mailowe powiadomienia o podłączeniu nowego urządzenia do Twojego konta, jak i o podłączeniu się nowej aplikacji. Wówczas, za każdym razem otrzymasz wiadomość o zmianach na Twoim koncie. Będziesz mógł szybciej zareagować na niepowołane akcje.
4. Sprawdź aplikacje, które mają dostęp do Twoich danych
Korzystając z wszechobecnych nowych technologii, możesz się czasami spotkać z propozycją połączenia Twojego konta Dropbox z jakąś aplikacją, która ułatwi Ci zarządzenie plikami. Może to być np. menedżer plików w Twoim Androidzie. Jeśli jednak aplikacja zacznie wyrządzać szkody lub po prostu stracisz do niej zaufanie, możesz łatwo odmówić jej dostępu do swoich danych. Wejdź w Ustawienia i zakładkę My apps. Znajdziesz tam listę wszystkich Twoich aplikacji połączonych z Dropboksem. W każdej chwili możesz którejkolwiek z nich odmówić dostępu, klikając na znak "X".
5. Używaj unikalnego hasła
Zasada tłuczona wszystkim użytkownikom komputerów, niemalże "od kołyski" albo pierwszego kontaktu: zawsze i wszędzie używaj unikalnych i w miarę skomplikowanych haseł. Jest to bardzo ważne, a jak bardzo, mógłbyś się przekonać w chwili, kiedy z jednego z serwisów nastąpi wyciek Twojego hasła, używanego również gdzie indziej. W bazie zwykle wraz z hasłami jest Twój adres e-mail. Złodziej ma wtedy ułatwione zadanie. Może próbować w innych, interesujących go serwisach Twojego loginu i hasła. Jeśli używasz tego samego hasła wszędzie, licz się z faktem, że możesz mieć włamania na swoje konta w większości tych stron. Dropbox umożliwia sprawdzenie, jak bezpieczne jest Twoje hasło, dzięki specjalnemu wskaźnikowi jakości.
6. Zaszyfruj swoje dane
Aby mieć już pewność, że nikt nie odczyta Twoich danych, możesz je zaszyfrować specjalnym oprogramowaniem i dopiero tak przygotowany plik wysłać na serwer. Do tego doskonale nadaje się darmowy TrueCrypt. Jaki jest jednak minus tej metody? Przede wszystkim tracisz szybki dostęp do danych - za każdym razem musisz plik odszyfrowywać również za pomocą TrueCrypt i wygenerowanego wcześniej przez Ciebie kodu. Niemożliwym stanie się odczytywanie i przeglądanie plików na smartfonach. Jednym słowem - ta metoda może skomplikować życie przede wszystkim potencjalnym złodziejom, ale nie tylko. ;) Jeśli jednak chcesz przechować poufne i wrażliwe dane, spróbuj tej metody.
Po zastosowaniu wszystkich powyższych wskazówek, możesz być niemal pewny, że Twoje dane są bezpieczne. :)
Jeśli do tej pory nie miałeś założonego konta Dropbox, a chcesz, skorzystaj, proszę z tego linku. Za każdego poleconego otrzymam dodatkowe 500 MB miejsca, zresztą tak samo, jak rejestrujący się. Korzyści obupólne. :)
na podstawie: How-To Geek
Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO NA FACEBOOKU ORAZ X |
|