Poradniki

Zabezpiecz swoje dokumenty Office’a hasłem

  
Kiedy udostępniamy poufny dokument nie chcielibyśmy, żeby osoby postronne miały do niego dostęp. To zrozumiałe. Jednakże w jaki sposób można łatwo i pewnie zabezpieczyć każdy plik pakietu Office? W tej wskazówce postaram się to wyjaśnić. Proces zabezpieczania hasłem pokażę na przykładzie programu Word w trzech wersjach: 97-2003 (proces wygląda tutaj bardzo podobnie, jeśli nie identycznie), 2007 oraz najnowszej 2010.

Jak to będzie wyglądało?
Każdy, kto otworzy zabezpieczony hasłem dokument, zostanie poproszony o jego podanie, a następnie otrzyma dostęp do dokumentu.



W przeciwnym razie lub w razie podania niepoprawnego hasła, użytkownik nie otrzyma dostępu do dokumentu.



Office 97-2003
Aby zabezpieczyć dokument hasłem, należy wejść w menu Plik > Zapisz jako..., a następnie w nowo otwartym oknie rozwinąć polecenie Narzędzia, a następnie Opcje zabezpieczeń...



W nowym oknie, w formularzu Hasło ochrony przed otwarciem wpisujemy swoje hasło, klikamy OK w dole okna, następnie powtarzamy nasze hasło i raz jeszcze klikamy na OK.



Teraz wystarczy zapisać dokument.

Office 2007
W nieco nowszej wersji pakietu Office, zabezpieczenie dokumentu hasłem wygląda nieco inaczej. Klikamy na Przycisk Office w prawym, górnym rogu okna, następnie najeżdżamy myszą na Przygotuj, żeby w końcu kliknąć na Zaszyfruj dokument.



Teraz wystarczy już wpisać hasło, kliknąć na OK, potwierdzić hasło i jeszcze raz kliknąć na OK. Dokument został zabezpieczony hasłem.

Office 2010
W najnowszej wersji pakietu Office, zabezpieczenie dokumentu jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć w zakładkę Plik > Informacje, a następnie kliknąć na przycisk Ochrona dokumentu i wybrać polecenie Szyfruj przy użyciu hasła.



Teraz, podobnie jak w poprzednich wersjach pakietu Office, musimy dwukrotnie podać nasze hasło celem jego potwierdzenia. Dokument został zaszyfrowany.

Konsekwencja zgubienia hasła
Konsekwencja zgubienia hasła lub nawet pomylenia wielkości liter może być dla nas nieprzyjemna. Jest to po prostu brak dostępu do tego, nierzadko wartościowego, pliku. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak tylko próbować je sobie przypomnieć lub klepać na oślep nasze hasła, które używamy na co dzień. Istnieją również metody niekonwencjonalne, jak np. crackery i łamacze haseł. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że niezbyt dobrze sobie radzą z długimi hasłami i najnowszymi wersjami Office. Tak więc lepiej nie zapomnieć tego hasła. ;)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZ



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
zły
23.07.2010, 07:42 #1
Cenne wskazówki. Wykorzystam je.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją