Poradniki

Wirtualizacja dla każdego!

  
Co to jest i na czym tak naprawdę polega wirtualizacja? Dla kogo ona jest przeznaczona: dla administratorów i zaawansowanych użytkowników czy może dla każdego? Czy to wszystko jest w ogóle takie straszne?

Przed dalszą lekturą tego poradnika, zastanów się, czy masz chwilkę czasu i trochę cierpliwości. ;) Jeśli tak, to zadaj sobie teraz elementarne pytanie: czy chcesz uruchamiać jakieś programy, które teraz nie działają Ci na komputerze, bo są, np. za stare? Lub może chcesz korzystać z jakiego innego systemu tak "od święta"? Albo boisz się bądź po prostu nie chcesz instalować drugiego systemu w komputerze? Jeśli tak, to ten poradnik jest dla Ciebie. A jeśli nie, to zawsze warto dowiedzieć się więcej. ;)

Na czym polega wirtualizacja?
Wirtualizacja to mówiąc w wielkim skrócie: system w systemie. Po prostu. Wyobraź sobie teraz, że włączasz komputer z zainstalowanym systemem Windows 7, a następnie uruchamiasz odpowiedni program po to, żeby w okienku pojawił się system gościa, np. Windows XP. Wówczas w goszczonym systemie możesz zrobić wszystko: instalować programy, przeglądać pliki, otwierać wirusy, trojany, robaki lub nawet kasować najważniejsze pliki systemowe. To taki abstrakcyjny przykład. Ale tak właśnie jest - jeżeli zepsujesz system, to wyłącznie ten goszczony. System hosta (system-matka, w naszym przykładzie Windows 7) nie ulegnie żadnym uszkodzeniom, a co najważniejsze: nic się do niego nie przedostanie z systemu hosta! Tak więc wirtualizacja jest dla każdego!

Wymagania wirtualizacji
Myśląc w ogóle o wirtualizacji, musimy sprawdzić, czy nasz komputer w ogóle będzie w stanie unieść takie przeciążenie. Jeżeli nasz komputer należy do tych raczej współczesnych, czyli procesor dwurdzeniowy i 1-2 GB RAMu, to raczej nie powinniśmy się obawiać. Jeżeli mamy gorszy sprzęt, nie powinniśmy się załamywać, tylko policzyć, czy nam starczy RAMu. W większości przypadków nie powinno być jednak żadnych problemów.

Wybór wirtualnej maszyny
Esencją wirtualizacji jest wirtualna maszyna. Obecnie kilka firm walczy o dominację na tym specyficznym rynku, który rozwija się dopiero od kilku lat. Takie 3 najlepsze produkty to: VMware Workstation, Oracle VM VirtualBox oraz Microsoft Virtual PC.

Pierwszy z nich (VMware) ma funkcje mocno zaawansowane, co dla zwykłego użytkownika byłoby niezrozumiałe i trudno, a co za tym idzie - zbędne. Poza tym jest to oprogramowanie komercyjne, cena obecnie kształtuje się w okolicach 800 zł za pakiet.



Druga maszyna, czyli VirtualBox jest jak najbardziej przeznaczona do użytku domowego. Jest to oprogramowanie całkowicie bezpłatne, a jego funkcje są porównywalne do VMware. Czyni to z niego pakiet konkurencyjny i jak najbardziej godny polecenia. To właśnie tę maszynę wybrałem i opiszę w dalszej części artykułu.



Ostatnim programem do wirtualizacji systemów i równocześnie godnym zainteresowania jest produkt ze stajni Microsoftu - Virtual PC. Jego funkcje są dosyć marne, gdy porównany go do rywali. Produkt ten jest mocno ukierunkowany na system Windows, przez co mamy wynikające z tego pewne ograniczenia. Ale jest w tym i plus - możemy uruchamiać nawet bardzo stare systemy (Win95, Win98) na platformach 64-bitowych, co jest niemożliwe w przypadku VirtualBoxa. Warto wspomnieć, że Microsoft Virtual PC jest już niewspierany przez producenta (ostatnia wersja pochodzi z 2007 roku, ale jest jeszcze możliwe jego pobranie, np. z dobrychprogramów). Jego następcą jest Windows Virtual PC, który jest dostępny wyłącznie dla systemu Windows 7 (w wersjach Professional, Ultimate i Enterprise).



Instalacja VirtualBoxa
W tym poradniku wybrałem VirtualBoxa, ze względu na to, że jest darmowy, wielofunkcyjny i obsługuje nie tylko systemy operacyjne z rodziny Windows, ale również Unixy i BSD. Wchodzimy zatem na stronę VirtualBox.org i pobieramy odpowiedni instalator. Sam proces instalacji maszyny nie powinien nikomu sprawić problemów, dlatego go pominę.

Utworzenie wirtualnej maszyny
Kiedy już zainstalowaliśmy VirtualBox'a, otwieramy go i w głównym oknie programu klikamy na Nowa. Pojawia nam się okno powitalne. Klikamy na Dalej. W kolejnym oknie musimy wybrać typ systemu goszczonego i jego wersję. Ja dla przykładu zainstaluję Windows 7.



W kolejnym etapie, musimy przydzielić ilość pamięci RAM dla systemu gościa. Najlepiej suwak pozostawić bez zmiany, albo co najwyżej można zwiększyć ilość pamięci, ale wyłącznie wtedy, kiedy mamy pewność, że nam jest starczy (inaczej zawiesimy komputer).



W następnym kroku musimy wybrać wirtualny dysk twardy. Zalecam iść kreatorem, dlatego klikamy teraz 4 razy na Dalej, następnie dwukrotnie na Zakończ. Takim oto sposobem utworzyliśmy naszą wirtualną maszynę.

Instalacja systemu na nowoutworzonej maszynie
Kiedy wirtualna maszyna jest już skonfigurowana i gotowa, w oknie głównym kliknijmy na Uruchom. Za pierwszym uruchomieniem otworzy się specjalny asystent. Za jego pomocą wybierzemy nośnik, z którego chcemy zainstalować system. Może to być napęd optyczny, pamięć flash (potocznie nazywana pendrivem) lub obraz dysku (ISO). Ta ostatnia opcja jest bardzo przydatna, gdyż kiedy pobieramy z internetu praktycznie jakikolwiek system, to tak naprawdę pobieramy obraz płyty. Ja zainstaluję Windows 7 z obrazu ISO.



Po wyborze nośnika, klikamy na Dalej, a następnie na Zakończ. Takim sposobem rozpoczniemy instalację wybranego przez nas systemu.



Garść porad dla "zielonych" w VirtualBoxie
  • Kiedy chcemy "przenieść" kursor myszki z systemu-matki do systemu-gościa, klikamy w obrębie goszczonego ekranu
  • Kiedy zaś chcemy, żeby myszka wróciła do systemu-matki, naciskamy na klawiaturze prawy przycisk CTRL
  • Jeżeli chcemy wyświetlić system-gość na pełnym ekranie, naciskamy kombinację PRAWY CTRL + F - kiedy chcemy wrócić, używamy tej samej kombinacji (niedogodności związanie z tym, że ekran-gościa nie chce przybrać pełnych wymiarów ekranu rzeczywistego rozwiąże kolejny akapit tego artykułu)
  • Warto dowiedzieć się, do czego służą ikonki w prawym dolnym rogu okna goszczonego systemu, z ich pomocą zmienimy, np. źródło napędu CD/DVD

  • Nie bójmy się i wejdźmy w ustawienia naszych wirtualnych maszyn - dzięki temu, będziemy mogli udostępniać katalogi, przydzielać ilość rdzeni procesora do maszyny, ustawiać dźwięk, sieć, grafikę i wiele innych opcji, dzięki którym jeszcze bardziej dostosujemy i spersonalizujemy naszą wirtualną maszynę


Dodatki Gościa (Guest Additions)
VirtualBox obsługuje bardzo ciekawą funkcję, jaką są Dodatki Gościa. Umożliwiają one m.in. automatyczne przechwytywanie kursora myszy do systemu-gościa, dwustronny schowek (tzn. to co skopiujemy w systemie-gościa, skopiuje się automatycznie do schowka systemu-hosta i vice versa), pełna możliwość wybrania dowolnej rozdzielczości ekranu systemu-gościa (czyli również umożliwia dostosowanie się do ekranu fizycznego). Jeżeli Dodatki Gościa chcemy zainstalować w systemie-gościa Linux, obejrzyjmy ten poradnik wideo. W przeciwnym wypadku, klikamy na Urządzenia > Zainstaluj Dodatki (Guest Additions) u góry okna, w którym jest wyświetlony system-gość. Następnie przechodzimy proces instalacji i uruchamiamy ponownie system-gość.





Od tej pory, system-gość stanie się dla nas bardziej przyjazny. :)

Współdzielone katalogi Z czasem bardzo się nam przyda opcja współdzielenia katalogów. Polega ona na tym, że wybieramy dany katalog lub całą partycję z naszego rzeczywistego dysku, w celu wyświetlenia lub zmiany plików w tym folderze na dysku rzeczywistym. W systemie-gościa ten udostępniony katalog jest wyświetlany jako dysk sieciowy. Do współdzielenia katalogów niezbędne są Dodatki Gościa.

Na początku musimy w VirtualBoxie zdefiniować, jaki katalog chcemy współdzielić. W tym celu przechodzimy do ustawień maszyny, do zakładki Współdzielone katalogi i klikamy na ikonkę katalogu ze znakiem "+".



Następnie w nowym okienku wybieramy ścieżkę katalogu (z listy wybieramy Inny... i przeglądamy nasz dysk w poszukiwaniu tego katalogu), wpisujemy bądź zapamiętujemy Nazwę katalogu i klikamy na OK.



Teraz wychodzimy z Ustawień i uruchamiamy naszą wirtualną maszynę.

Współdzielone Katalogi: systemy Windows
Montowanie dysku sieciowego w systemie Windows jest bardzo proste. Uruchamiamy Wiersz Poleceń (np. przez menu Uruchom..., wpisując cmd) i wpisujemy:
net use x: \\vboxsvr\NAZWA_KATALOGU

...gdzie pod NAZWA_KATALOGU podstawiamy nazwę, którą wpisaliśmy bądź zapamiętaliśmy podczas zdefiniowania, jaki katalog chcemy współdzielić, np.



Współdzielone Katalogi: systemy Linux
W przypadku systemów z rodziny Linux, montowanie dysku sieciowego jest nieco trudniejsze, ale jak najbardziej do zrobienia. Otwieramy Terminal i wpisujemy:
sudo mount -t vboxsf NAZWA_KATALOGU PUNKT_MONTOWANIA

...gdzie pod NAZWA_KATALOGU podstawiamy nazwę, którą wpisaliśmy bądź zapamiętaliśmy podczas zdefiniowania, jaki katalog chcemy współdzielić, a pod PUNKT_MONTOWANIA podstawiamy punkt, w którym chcemy zamontować nasz dysk sieciowy, np.



Jeszcze tylko wytłumaczenie do tego punktu montowania. Najprościej jest utworzyć zwykły katalogu w Katalogu domowym (/home), np. o nazwie vbox, a następnie się do niego odwołać w komendzie ("./" oznacza skrót do "/home/AKTYWNY_USER").

To jeszcze nie wszystko!
Przed Tobą jeszcze wiele tajemnic i niespodzianek związanych z odkrywaniem potęgi i sensu wirtualizacji systemów. Nie bój się i próbuj! :)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
13
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

13
KOMENTARZY



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
igor
27.11.2011, 00:07 #1
Artykuł bardzo pomocny.
Mam natomiast dwa pytania:
1. Czy zainstalowanie 2 systemów na których zarezerwuję po 400 MB pamięci zabierze mi na stałę 800MB w moim systemie czy tylko podczas użytkowania??
2. Jak usuwać system? Czy wystarczy zwykłe usuń??
Dziękuje i pozdrawiam
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
27.11.2011, 11:53 #2
Witaj @igor,
Ad. 1 - Tylko podczas używania wirtualnej maszyny. Staraj się również wyznaczać "równe" ilości RAMu, np. 256, 512, 768, 1024 etc.
Ad. 2 - Kiedy klikniesz "Usuń" w liście systemów VirtualBoksa, usunie się wyłącznie konfiguracja wirtualnego systemu (np. ile RAMu użyć, ile procesorów, które katalogi udostępnić, jaką wybrać kartę sieciową). Aby usunąć dysk wirtualnego systemu, musisz wejść w Plik > Menedżer nośników wirtualnych > Dyski twarde. Dopiero tam usuniesz do końca wirtualny system.
Dzięki
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
igor
27.11.2011, 14:53 #3
A czy jest jakakolwiek szansa zmienić przydział dysku twardego zarezerwowanego dla goszczonego systemu? Używam już jakiś czas takiego systemu i zdeklarowałem na nim 10 GB pamięci. Teraz jak już dowiedziałem się jak stworzyć katalogi współdzielone taki dysk nie jest mi potrzebny i chciałbym miejsce zmniejszyć
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
27.11.2011, 15:31 #4
Niestety nie ma takiej możliwości. Musisz stworzyć dysk na nowo, a co za tym idzie - na nowo zainstalować wirtualny system.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
micza
10.01.2013, 13:55 #5
Dzięki za tak dokładny poradnik.
Mam jednak kłopot, nakreślę pokrótce. Potrzebnym mi systemem wirtualnym jest Win 98, mam Ubuntu 12.04 (host). Dlaczego ? Ponieważ Win98 to jedyny system , który obsługuje mój stary skaner. Po zainstalowaniu gościa nie mogę w pełni dodać Guest Additions, po pierwsze ten pakiet na WIn 98 kiepsko sie rozpakowuje, nie w pelni a w efekcie mam katalog Oracle w Program Files po drugie nie wiem co dalej ?
Skany mam tylko wirtualne a bardzo zależy mi na przeniesieniu ich do dalszej obróbki na Ubuntu. Jaki robię błąd ? Jednym słowem: jak współdzielić pliki ?
Wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
10.01.2013, 15:05 #6
@micza,
z tego, co napisałeś wnioskuję, że skanowanie na wirtualnym Win98 przebiegło pomyślnie i tylko chciałbyś przenieść skany na swoje Ubuntu. Całkiem możliwe, że moduł współdzielenia katalogów po prostu już nie współpracuje z tak starym systemem. Jednakże do maszyny na pewno jest podłączone łącze internetowe, które może Ci przyjść z pomocą. Może po prostu wyślij te skany na jakiś zdalny serwer, a potem w Ubuntu po prostu sobie je pobierz na nowo? Sugeruję darmowy i szybki Dropbox. Byłoby mi miło, gdybyś się zarejestrował z mojego linku: http://db.tt/zejxqc8T. Otrzymamy wówczas oboje po 500 MB darmowego miejsca gratis. A sam zobaczysz, jaki Dropbox jest fajny. ;) Jeśli chodzi o sposób działania, to na Win98 wrzuć sobie te pliki poprzez internetowy panel dostępny na dropbox.com (aplikacja komputerowa do synchronizacji folderów prawdopodobnie na tym systemie nie działa), a na Ubuntu masz już dowolność - albo znowu przez www, albo poprzez aplikację, która jest dostępna w Centrum oprogramowania Ubuntu.
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
micza
10.01.2013, 15:39 #7
[link]
polecam ten serwer FTP , jest darmowy i bez limitu , może Cię zaciekawi
do tego jakis program do obslugi ftp (ja korzystam z filledzilla)
dobry ponieważ nie ma limitu
ahoj

p.s. co do tego ze Win98 nie pracuje z Guest additions to się zgodze , gdzies to przed chwila czytalem
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
10.01.2013, 15:42 #8
Czyli sprawa się w końcu wyjaśniła?
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
micza
11.01.2013, 14:11 #9
Nie niestety nie udalo mi sie zgrac plikow z emulowanego win 98. Moze masz jakis pomysl ? Po prostu Nero widzi w emulacji wszystkie dyski jako wirtualne i zamiast korzystac z mozliwosci dysku D:\ , jako RW , wszystkie pliki zapisuje do obrazow ISO. Tak ze sa nici z zapisania plikow na CD. Pozostaje jeszcze mozliwosc zgrania na pendrive, ktorego nie posiadam, lecz czuje ze Win 98 podobnie sie dziwnie zachowa, przeciez pendrive to nowoczesna zabawka, nowsza niz system 98, chyba ze zauwazy pendr. jako dodatkowy dysk i w koncu uda mi sie . Na razie klops.
wszystkiego dobrego
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
micza
11.01.2013, 15:50 #10
No Janku, wyjaśniam , że właśnie osiągnąłem pełen sukces, mam już skany na Ubuntu !!!
Okazuje się , że Win 98 pod Virtualbox-em, można skonfigurować tak by się dało dojść do Internetu !!!
Dodałem do tego Operę i za jej pomocą przesłałem sobie skany na skrzynkę !!!

WIELKIE DZIĘKI ZA WSPARCIE
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
11.01.2013, 16:33 #11
Bardzo się cieszę, że się udało. :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Paweł
07.10.2014, 22:22 #12
Cześć. Natrafiłem na Twój artykuł, może będziesz mi w stanie pomóc? Na Win7 zainstalowałem WMWare i Windows 98. W jaki sposób udostepnić pod Win98 pliki z Win7? Będę wdzięczny za podpowiedź.
Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
07.10.2014, 22:31 #13
@Paweł, nigdy nie korzystałem z VMWare, ale sądzę, że musi się to odbywać w sposób analogiczny do VirtualBoksa. W ustawieniach maszyny udostępnij cały swój zasób komputera (dysk C, dysk D, jakkolwiek masz podzielony dysk na partycje), a następnie w Windowsie 98 zamontuj dysk sieciowy, odwołujący się do zasóbów z VMWare. Pamiętaj, że wcześniej będziesz musiał zainstalować pewnie jakieś dodatki gościa VMWare w Windowsie 98, tak, aby wirtualna maszyna mogła się komunikować z systemem. Przepraszam, że piszę tak ogólnikowo, ale no niestety, nie mam tego oprogramowania i nie mogę sprawdzić. Do wirtualizacji starszych Windowsów, z serii 9x, warto użyć starego, ale wciąż dobrego Microsoft Virtual PC. :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją