Poradniki

Shoutcast, czyli własne radio internetowe

  
Pewnie nie raz zastanawialiśmy się, czy jest możliwe uruchomienie własnego radia. Oczywiście jeśli chodzi o takie naziemne, to raczej takie przedsięwzięcie byłoby niemożliwe, ponieważ wymagane są przeróżne zgody (m.in. koncesja na nadawanie udzielana przez KRRiT). Możemy jednak bez żadnych przeszkód założyć własną radiostację w internecie i to całkiem za darmo. Niestety jest jeszcze jedna bariera - prawa autorskie wykonawców piosenek. Dlatego musimy skrupulatnie wybierać takie utwory, w których prawa autorskie zezwalają na publiczne rozpowszechnianie. Najlepiej, gdy jesteśmy autorami tych piosenek. Wtedy możemy je odtwarzać bez żadnych ograniczeń. :)

W takim razie co jest nam potrzebne do przeprowadzenia próbnej audycji? Przede wszystkim odtwarzacz muzyki Winamp, wtyczka Shoutcast, stałe łącze internetowe (minimum musi stanowić coś w stylu neostrady 512, czyli wysyłanie danych do sieci z prędkością 128 kb/s) i (opcjonalnie) mikrofon.

W pierwszej kolejności wchodzimy na stronę http://pl.winamp.com i klikamy na przycisk Bezpłatne pobieranie. Po pobraniu i zainstalowaniu uruchamiamy program dwukrotnie klikając jego ikonkę na pulpicie. Po skonfigurowaniu Winampa, możemy go wyłączyć i przechodzimy do tej strony. Następnie klikamy na żółty link here w punkcie instrukcji, a następnie pobieramy i instalujemy wtyczkę. Po chwili ukazuje nam się okno dialogowe:



Klikamy w nim na Nie. Po całym procesie instalacji przechodzimy do strony http://freestreamhosting.org/signup.php i nieco przewijamy stronę w dół, aby móc ujrzeć formularz rejestracyjny.



W pierwszym polu wpisujemy nazwę użytkownika, a następnie kolejno: hasło, potwierdzenie hasła i adres e-mail. Na samym końcu klikamy na Register. Gdy już proces rejestracji zakończy się, klikamy na przycisk Login here to get your server details.



Następnie ukaże nam się panel, w którym zapisane są dane serwera. W pierwszej kolejności klikamy na Start w kolumnie SERVER CONTROLS.



W dalszej kolejności klikamy na link Shoutcast Servers, który znajduje się w menu po lewej stronie.



Jednocześnie uruchamiamy Winampa i wciskamy kombinacje klawiszy CTRL + P, a następnie klikamy na w menu . Potem dwukrotnie klikamy na . Następnie w nowootwartym okienku kliknij na zakładkę . Teraz wystarczy przepisać dane z przeglądarki internetowej (wybaczcie za tego IE8 ;) do pól w nadawaniu sygnału Shoutcast tak, jak to przedstawia kolejna ilustracja:



Jednak to jeszcze nie koniec konfiguracji! Z listy Encoder wybieramy pozycję 1.



Dodatkowo zaznaczamy opcję Connect at Startup, a następnie na dole okna wartość 30 Seconds zmieniamy na 1 Seconds. Pierwsza opcja definuje, że zaraz po uruchomieniu Winampa nastąpi połączenie z serwerem. Druga wartość jest takim nijako zabezpieczeniem, że jeśli połączenie z serwerem nagle się zerwie, to po 1 sekundzie automatycznie się wznowi (my np. nadajemy jakąś audycję i nie możemy na bieżąco sprawdzać, czy jest połączenie z serwerem.



Teraz przechodzimy do zakładki Encoder i wybieramy najlepiej następujące ustawienie:



Oczywiście można wybrać większą wartość, jednak wtedy nasze łącze będzie bardziej obciążone. Trzymajmy się jednak kodeka MP3. Teraz znowu wracamy do zakładki Output, a następnie klikamy na Yellowpages.



Teraz wyjaśnię co dane pola oznaczają.
  • Descrpition - w tym polu wpisujemy nazwę naszej rozgłośni
  • URL - tutaj wpisujemy adres internetowy naszego radia
  • Genere - tutaj wpisujemy gatunek naszego radia (np. pop, jazz, rock)
  • AIM - w tym miejscu wpisujemy login AIM
  • ICQ - tutaj wprowadzamy numer ICQ
  • IRC - w tym polu wpisujemy pokój naszego radiowego kanału IRC
  • Title - w tym miejscu mamy możliwość wpisania tytułu aktualnie granej piosenki, opcja Auto umożliwia automatyczny import tytułu z pliku piosenki
  • URL - w tym miejscu mamy możliwość wpisania adresu strony, na której umieszczony jest utwór, opcja Auto umożliwia automatyczny import adresu z pliku piosenki, niestety jest to rzadkością
Taka mała wtyczka, a tyle możliwości. I jest jeszcze jedna. Wybór źródła nadawania. Przechodzimy do zakładki Input.



Mamy do wyboru dwie możliwości:
  • Winamp (Recommended) - źródło z Winamp'a, tzn. to co aktualnie jest "puszczone", to jest nadawane
  • Soundcard Input - źródło z mikrofonu
W przypadku tej drugiej opcji dostępne są również inne, mniej ważne opcje do regulacji źródła z mikrofonu. Teraz jeszcze jedna sprawa - jak tego słuchać. ;) Wracamy do panelu naszego serwera Shoutcast.



W kolumnie SERVER CONTROLS jesteśmy w stanie ujrzeć adres strony, na której znajduje się odtwarzacz naszego radia. I to w sumie na tyle, jeśli chodzi o podstawy nadawania własnego radia w internecie. Ostatnią moją prośbą jest, aby każdy, kto założy własną radiostację wpisał ją tutaj do komentarzy poniżej. :) I nie zapominajmy o prawach autoskich! ;)

Pozdrawiam,
Jan Pogocki

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZ



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
29.08.2014, 07:30 #1
Dzięki za artykuł :) A czy korzystajac z tej metody można dodac player radia na swoją stronę www? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją