Poradniki

″Screen search″, czyli wyszukiwanie treści z ekranu Twojego smartfona przez Google Now

  
Każdy z nas, mający smartfon z systemem Android, ma domyślnie zainstalowaną aplikację Google do wyszukiwania. Korzystamy z niej zwykle w zależności od chwili - czasami bywa, że bezpośrednie wyszukiwanie z poziomu przeglądarki Chrome jest łatwiejsze. Dziś chciałbym Wam jednak pokazać bardzo przydatną funkcjonalność, oszczędzającą sporo czasu, jaką jest wyszukiwanie treści bezpośrednio znajdujących się na ekranie telefonu.

Aby móc skorzystać z opisywanej przeze mnie opcji, należy mieć system Android w wersji 7.0 lub wyższej. Niestety, w poprzednich wersjach Androida, nie można korzystać ze "screen search" mając język polski jako domyślny język systemu.

Przejdźmy zatem do Ustawień, a następnie wybierzmy "Język i wprowadzanie" i "Język". Następnie dodajemy język English (United States) do języków preferowanych. Zostaje on na drugim miejscu, a więc interfejs telefonu pozostaje po polsku.




Korzystanie ze "screen search"


Uruchomienie takiego wyszukiwania jest bardzo proste: przytrzymujemy przycisk Home. W ciągu kilku chwil na ekranie pojawią się specjalne karty, dzięki którym możemy jeszcze szybciej wyszukiwać treści znajdujące się bezpośrednio na ekranie. Za pierwszym razem będzie konieczne wyrażenie zgody na wyszukiwanie zawartości ekranu.

Z ekranu możemy wyszukiwać zarówno adresy, filmy, muzykę, ludzi, a także obrazy (zdjęcia).







Co więcej, możemy bezpośrednio na ekranie zaznaczać tekst i wyszukiwać go w Google. W tym celu klikamy na ikonę rączki z palcem wskazującym wysuniętym ku górze, a następnie dotykamy ekran w miejscu, w którym chcemy zaznaczać tekst. Wykorzystywana jest tu technologia OCR (rozpoznawanie tekstu ze zdjęcia), a więc damy radę zaznaczyć tekst nawet ze zdjęcia artykułu prasowego albo zdjęcia zrobionego ekranowi.



Gdyby tego było mało, Google Now może nam pomóc przetłumaczyć tekst znajdujący się na ekranie. Po dłuższym kliknięciu na przycisk Home, klikamy na "Więcej" (ikona trzech pionowo ułożonych kropek), a następnie na "Tłumacz". Google Now za pomocą Google Tłumacza powinien spróbować przetłumaczyć zawartość ekranu. Z jakim efektem? Ale jak widać - jeszcze różnym. :)



Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZ



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
17.08.2018, 16:40 #1
Super porada, nawet nie widziałam że tak się da.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją