Poradniki

Jak zabezpieczać swoje dane?

  
Po dłuższej przerwie wracam na stronę i podejmuję temat, który ostatnimi czasy nabrał na ważności. Chodzi o bezpieczeństwo naszych danych na nośnikach. Co zrobić by mieć pewność nienaruszalności naszych plików? Czy w ogóle jest to możliwe, a może niepotrzebne?

Temat na artykuł wpadł mi do głowy, kiedy widziałem Sylwestra Latkowskiego, naczelnego "Wprostu", kurczowo trzymającego swojego MacBooka podczas akcji ABW w redakcji, w ubiegłym tygodniu. Pomijam całą polityczną otoczkę i zwracam uwagę na sam fakt bezpieczeństwa danych.

Kryptografia ma swoje początki w szyfrze Cezara, polegającym na podmianie liter w tekście innymi z alfabetu, oddalonymi o pewną, ustaloną pozycję. Dziś panują zdecydowanie bardziej zaawansowane algorytmy, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają zachować prywatność danych. Najpopularniejszym i w sumie najbezpieczniejszym takim algorytmem jest AES (ang. Advanced Encryption Standard). Złamanie go na chwilę obecną jest praktycznie niemożliwe, nawet przez superkomputery - mówi się, że taki proces trwałby od 1018 do 3 x 1056 lat, w zależności ilu bitowy byłby klucz (128 czy 256). Dla porównania, wiek Wszechświata wynosi ok. 1,3 x 1010 lat. Wydaje się więc, że odszyfrowanie jest niemożliwe.

Pewne wątpliwości pojawiły się przy okazji ujawnienia programu szpiegowskiego PRISM, prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa, czy przypadkiem NSA nie posiada dostępu do jakiegoś obejścia szyfru, które było załóżmy zaplanowane już w trakcie procesu tworzenia algorytmu w 1997 r. Pewności mieć nigdy nie możemy, jednakże wielokrotnie były już podejmowane bezskuteczne próby łamania algorytmu, a samo NSA korzysta z tego szyfrowania bez przerwy od 2002 r. - nie bojąc się chociażby rozpracowania algorytmu przez rosyjską FSB.

Jak zabezpieczyć swój dysk twardy?
Jeżeli dysponujemy systemem Windows od Visty wzwyż, to wówczas narzędzie do szyfrowania mamy już wbudowane. Nosi ono nazwę BitLocker. Z jego pomocą możemy zaszyfrować dowolną partycję dysku twardego. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę partycji i z menu kontekstowego wybrać opcję "Włącz funkcję BitLocker". Naszym oczom ukaże się specjalny kreator, w którym możemy wybrać hasło-klucz, a także dodatkowe opcje w jaki sposób partycja ma być odszyfrowywana.

Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z szyfrowaniem. Po pierwsze w przypadku zapomnienia lub zgubienia klucza, bezpowrotnie tracimy dostęp do zawartości partycji. Podobnie się dzieje, kiedy w trakcie szyfrowania zostanie utracone zasilanie komputera. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest szybkość działania. Nie mamy się co oszukiwać, dostęp do zaszyfrowanego dysku będzie mniej wydajny, ale sugerując się tym benchmarkiem, różnica jest raczej niezauważalna dla użytkownika.

Do szyfrowania dysków możemy użyć również alternatywnego oprogramowania, jakim jest chociażby DiskCryptor, obecnie chyba najlepsza alternatywa od czasów, kiedy rozwój TrueCrypt'a został zaniechany.

Jak bezpiecznie przechowywać informacje w internecie?
Tak na dobrą sprawę odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: nie trzymać swoich danych w sieci. Naprawdę. Nie ważne jak bardzo dostawcy usług typu cloud zapewniają nas o bezpieczeństwie danych, gwarancji niezniszczalności itd., pliki te i tak mogą wpaść w niepowołane ręce, tym bardziej, że nie mamy fizycznej kontroli nad nimi. Wrzucając cokolwiek i gdziekolwiek do sieci, warto więc wrzucać z tą myślą, że ów plik wrzucamy publicznie.

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
2
KOMENTARZE

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

2
KOMENTARZEWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
31.10.2014, 12:51 #2
Nasza prywatność i bezpieczeństwo naszych w obecnych czasach trzeba potraktować priorytetowo. Niestety często takie zabezpieczenie jest pomija przez użytkowników komputerów. Dostajemy olśnienia dopiero w momencie utraty danych z naszego dysku. Dlatego już teraz należy się zabezpieczyć przed potencjalnym zagrożeniem.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
czklott
23.06.2014, 11:50 #1
1."Wprost" mogło zaszyfrować dane i wysłać je w chmurę, po czym wykasować dane z dysku kilkakrotnie je nadpisując i spokojnie oddać dysk ABW.
2. Na Linuksie też można zaszyfrować dysk. Nie wiem jak, bo nie mam czego szyfrować.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją