Poradniki

Jak wyłączyć skalowanie DPI w Google Chrome 54?

  
Nowa wersja Google Chrome została wydana kilka dni temu i tradycyjnie niesie za sobą głównie poprawki bezpieczeństwa, ale nie tylko. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest naprawione skalowanie przeglądarki, dostosowane do aktualnego powiększenia w systemie Windows. Odczułem to sam, bo mam powiększenie w systemie ustawione na 125%, ale po prostu nie chcę go stosować do przeglądarek internetowych, bo tam wówczas jest wszystko za duże. Dotychczas Chrome nie miał poprawnie zaimplementowanej tej opcji. W tym poradniku pokażę, jak przywrócić powiększenie 100% w Google Chrome.

Wariant 1: jeśli nie zmieniałeś domyślnych ustawień uruchamiania (ikonka Chrome znajduje koło zegara po uruchomieniu komputera)


Pierwsze, co musimy zrobić, to zmienić sposób automatycznego uruchamiania Google Chrome. Dla zaawansowanych: Chrome będzie musiał się uruchamiać z dodatkowymi parametrami. W tym celu najpierw naciskamy kombinację klawiszy [Logo Windows] + R. W oknie wpisujemy: msconfig

Przechodzimy do zakładki "Uruchamianie". Jeżeli dysponujemy systemem Windows 7 lub starszym to odszukujemy tutaj pozycji Google Chrome, a następnie usuwamy zaznaczenie obok niego i klikamy OK. System zapyta, czy ponownie uruchomić komputer - nie musimy tego robić. Jeżeli dysponujemy systemem Windows 8 i nowszym to klikamy na link "Otwórz Menedżera zadań". Odszukujemy pozycji Google Chrome, klikamy na nią, a następnie na przycisk "Wyłącz" w dolnej części ekranu. Zamykamy okna.

Teraz musimy utworzyć skrót, który będzie uruchamiany automatycznie po załadowaniu Windowsa. Uruchamiamy "Mój komputer", "Ten komputer", "Komputer" lub jakkolwiek inaczej nazywa się "Eksplorator Windows", a następnie do paska adresu wklejamy następującą lokalizację:
%USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

W pustym obszarze klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy "Nowy" > "Skrót". W nowym oknie wprowadzamy lokalizację:
"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" /high-dpi-support=1 /force-device-scale-factor=1 --no-startup-window /prefetch:5

Zwróć uwagę, czy lokalizacja Google Chrome jest poprawna, szczególnie litera dysku i nazwa folderu Program Files (x86). Być może Chrome znajduje się w folderze Program Files (bez sufiksa " (x86)"). Dodatkowe parametry oznaczają m.in. że chcemy skalowanie 100%, a także, że uruchamiamy Chrome w tle. Kończymy tworzenie skrótu i zamykamy folder. Od tej chwili będzie się już uruchamiała wersja Chrome wyskalowana do 100%.

To w zasadzie wszystko, ale warto wykonać jeszcze poniższą instrukcję.

Wariant 2: Chrome nie uruchamia się automatycznie po starcie Windows


W tym wariancie wystarczy zmienić wyłącznie lokalizację uruchomienia Google Chrome. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę Chrome, w którą zwykle klikamy, a następnie z menu wybieramy "Właściwości". W polu "Element docelowy" dopisujemy spację, a następnie:
/high-dpi-support=1 /force-device-scale-factor=1

Klikamy "OK". Od teraz Chrome uruchomiony tym skrótem będzie poprawnie wyskalowany do 100%.

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
Marcin
24.04.2017, 22:02 #1
Sytuacja ma się trochę gorzej jak mamy przypiętych do windowsowego paska kilka aplikacji chroma - wtedy one odpalają chrome bez parametrów.
Możne wtedy zastosować wariant 3:
W Chrome: Ustawienia > Ustawienia zaawansowane > Treści internetowe > Powiększenie internetowe dajemy na 80% (w przypadku gdy w windows mamy 125%) lub 67% w przypadku gdy w windows mamy 150%.
Od teraz w Chromie domyślne powiększenie będzie 80% i kombinacja Ctrl+0 w Chrome ustawia też na 80%.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją