News

Otwórz oczy na Nowe!

  
Tym właśnie hasłem zachęcam Was do odkrycia tego, co jest nowe na mojej stronie. A jest tego naprawdę sporo, bo przez ostatni miesiąc przebudowałem tutaj praktycznie wszystko, by działało jeszcze szybciej i wyglądało jeszcze piękniej. Zmiany te zbiegają się z moją 10-letnią obecnością w sieci i prawie 7-letnią obecnością tej strony. To naprawdę niezły wynik, ale dziś zamiast patrzeć z nostalgią wstecz, otwieramy oczy i patrzymy w przyszłość. :)

Responisive Web Design, czyli jedna strona na wszystkie urządzenia


To jest zasadnicza zmiana, jaka zaszła - idea responsywnego designu polega na dopasowywaniu się strony do szerokości okna przeglądarki, a co za tym idzie - do urządzeń, w których strona jest wyświetlana. Mobilność nowej strony to jej największy atut. Nie ma mowy o dyskryminacji kogokolwiek ze względu na... urządzenie, jakim się posługuje :) , ponieważ funkcjonalność strony jest identyczna zarówno na komputerze, tablecie jak i smartfonie. Nie ma również oddzielnych subdomen, dla każdej z wersji - odtąd funkcjonuje tylko jedna, główna, z przedrostkiem "www".Proste znaczy piękne


Ale w tej prostocie bardzo ważna jest funkcjonalność. Nie można nigdy upraszczać interfejsu kosztem funkcji, które są przydatne dla użytkowników. U mnie tak się nie stało, wręcz przeciwnie, jeszcze nie raz ciekawostki Was tutaj zaskoczą. Projektując nową stronę po pierwsze porzuciłem poprzedni model, już dość wysłużony przez ostatnie lata. Najważniejsza jest treść i to ją chcę właśnie tutaj wyeksponować. Strona nabrała prostych, profesjonalnych kolorów. Również logo zostało całkowicie przeprojektowane, nowa czcionka bardziej eksponuje moje imię i nazwisko, a charakterystyczny czerwony znak pozbył się wszystkich refleksów i gradientów, stając się czymś naturalnym, zgodnie z założeniami Material Design.

Spot autopromocyjny


Po raz pierwszy w historii wzmocniłem przekaz o nowej stronie poprzez wyprodukowanie specjalnego spotu autopromocyjnego, który od wczoraj jest już w sieci. Były to dla mnie pierwsze koty za płoty, jeśli chodzi o takie publiczne produkcje wideo, ale tworzenie tego sprawiło mi wiele radości i satysfakcji. Ważne, że wygląda to przyzwoicie, bo chyba tak wygląda? :) Obejrzyj poniżej, oceń i udostępnij dalej! :)

Wpływy


Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, obserwowałem wiele zachodnich blogów i serwisów branżowych. Chciałem z każdego z nich wybrać to, co najlepsze, a następnie spróbować przenieść te elementy na realia mojej strony. Tym samym w nowej odsłonie pokazuję naprawdę duże zdjęcia i duże tytuły artykułów. Strona główna nabrała zupełnie nowego kształtu, z wyeksponowanymi treściami zachęcającymi do przeczytania. Na mojej stronie będzie teraz trudno zabłądzić, a to za sprawą wszechobecnego menu z szybkim łączem do strony głównej.

Szybciej i lżej


Wydajność to było to, na co chciałem teraz również postawić. Jeżeli strona ma być uniwersalna, to ma się szybko wczytywać na wszystkich urządzeniach. I tak też jest - obrazki i inne elementy wczytują się dopiero wtedy, kiedy zajdzie potrzeba, a dodatkowe usprawnienia po stronie serwera powodują, że całość wczytuje się nawet 10 razy szybciej niż poprzednio.

Unifikacja


Wraz z nową odsłoną znika z mojej strony kilka martwych działów, a inne zostają nieco rozbudowane, bo przejęły funkcje już nieistniejących. Zamknąłem serwisy LICZAK oraz PRZEPYTAJ SIĘ. Być może kiedyś wrócą, być może w innej formule i pod inną nazwą. Być może, bo na razie sam nie wiem, jak mógłbym je rozwinąć. Znikają też oceny (1-6) każdego artykułu, ale w zamian eksponuję "lubienie" przez Facebooka. Dzięki temu czytelnik w prosty sposób będzie mógł polecić artykuł swoim znajomym. Zmieniają się komentarze, uruchomione pod zupełnie nowym skryptem, który oferuje mi na przyszłość więcej możliwości rozbudowy aniżeli poprzedni, całkowicie hermetyczny. Teraz dostępne jest odpowiadanie na komentarze innych czytelników, którzy, jeśli zechcą, będą mogli otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach. Istotną zmianą na plus jest to, że większość nowych komentarzy będzie umieszczana na stronie natychmiast, a tylko te, co do których będzie podejrzenie o spam - będą moderowane. Co bardziej spostrzegawczy zauważą, że zmieniła się nazwa strony. A tak, kapitaliki były tu absolutnie niepożądane, tak samo jak znak ">>".

Back-end


Bardzo, bardzo, bardzo dużo zmian zaszło pod "maską" strony. Na pierwszy rzut oka jest to niewidoczne, ale wszystkie algorytmy obsługujące wyświetlanie treści, komentarzy itd. zostały poprawione albo wręcz przepisane na nowo, by działały jeszcze szybciej, jeszcze wydajniej i niezawodnie.

Tak zasadnicze zmiany oznaczają oczywiście wielki krok naprzód. Jestem z tego bardzo dumny! :) Chciałbym jednak, żebyście pamiętali, że mimo iż testy wszystkich funkcji były długie i wyczerpujące, to jednak zawsze może przytrafić się jakaś zupełnie nieprzewidziana sytuacja, podczas której system sobie nie będzie mógł poradzić. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne. :)

A już jutro wieczorem pierwszy ciekawszy artykuł, polecam się. :) Doceń mnie, polub moją stronę na Facebooku! ;)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
7
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

7
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
zorro
01.09.2015, 13:52 #1
Wszystko nowe i takie nowoczesne, a klip to prawdziwy hicior !
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
01.09.2015, 14:26 #2
@zorro: Cieszy mnie, że się podoba. :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Szef
01.09.2015, 18:41 #3
Opisz proszę szczegóły mechanizmów pod maską (ngnix, memcached...)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
01.09.2015, 18:54 #4
@Szef: Całość stoi tutaj na serwerze Apache, a do zwiększenia wydajności stworzyłem autorskie rozwiązania do cachowania, tak zresztą, jak w pełni autorska jest moja strona. :) Poza tym fragmentarycznie użyłem "lazy" obrazków no i nieco więcej jest też JavaScriptu, różnych ciekawych funkcji upraszczających przeglądanie strony opartych o bibliotekę jQuery.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Szef
01.09.2015, 22:32 #5
@Jan Pogocki: Dzieki.Ważne że własny kod-można się wiele nauczyć.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
01.09.2015, 22:35 #6
@Szef: ...i zawsze można go skroić do swoich potrzeb. WordPressa czy Joomlę też się da dostosować, ale nie zawsze jest tak, jak się wymyśli; poza tym nie ma takiej dobrej zabawy jak z pisaniem własnego. Plus oczywiście zdobywa się doświadczenie.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
06.09.2015, 20:54 #7
Brawo ty! Nowa strona zdecydowanie cieszy oko!
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją