News

Sblam! na spam w komentarzach

  
Dzisiaj do systemu komentarzy został wdrożony nowy filtr antyspamowy - Sblam!. Skrypt istnieje już od 2007 r. i przez te wszystkie lata uczył się nowych reguł i gromadził dane spamerów. Zdecydowałem się na ten filtr również ze względu na Was - w większości przypadków, reCAPTCHA, czyli to żmudne przepisywanie dwóch słów z obrazka, będzie niepotrzebne. Niestety, póki co, zostaje w innych działach, bo, co by nie mówić, jest dobrym zabezpieczeniem.

Siła Sblamu! tkwi w tym, że jest wykorzystywany przez wiele innych serwisów. Spamer, który podpadł w jednym z nich - automatycznie jest blokowany we wszystkich. Dodatkowo, Sblam! to nie jest zwykła czarna lista wyrazów zakazanych, po których wykrywany jest spamer. Tu działają dużo bardziej złożone algorytmy, które są oparte o prawie 20 różnych technik. Filtr z każdą sekundą jest coraz mądrzejszy, bo uczy się na kolejnych przykładach.

"Dobrzy" użytkownicy nie powinni się niczego obawiać - nadal mogą pisać komentarze, tym razem już bez obrazkowych potwierdzeń. Jeżeli jednak Sblam! będzie miał choćby cień wątpliwości - zostaniecie poddani obrazkowej weryfikacji. W dużo cięższych przypadkach, spamerzy zostaną zbanowani, a wejście na stronę zostanie im uniemożliwione. :)

Z zamiarem implementacji nosiłem się już przez jakiś czas, ale dopiero teraz znalazłem chwilę, aby to wdrożyć. Myślę, że z sukcesem. :)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na Twitterze.
1032
WYŚWIETLEŃKOMENTARZE


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU I TWITTERZE  

1032
WYŚWIETLEŃKOMENTARZE

WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU I TWITTERZE


PODAJ E-MAIL I ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA


Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
  
AKCEPTUJĘ ZASADY
Rafał
27.10.2013, 20:57 #1
Podziel się kodem :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
27.10.2013, 21:02 #2
@Rafał, dobra myśl na artykuł. Zobaczymy ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją
Twitter
Newsletter
Podaj swój e-mail i zawsze bądź na bieżąco!
Wiadomości rozsyłam następnego dnia rano po publikacji nowego artykułu.
Tak samo jak Ty nie lubię spamu.