News

W Nowy Rok z odświeżoną szatą graficzną

  
Jak już pewnie zauważyliście, moja strona nieco zmieniła swój wygląd. Nowy Rok stał się okazją do przeprowadzenia tych wszystkich istotnych zmian, które były potrzebne. Przedstawię teraz opis zaistniałych zmian.

Odświeżone logo
Pierwszą zasadniczą zmianą jest nowe logo, a raczej nieco odświeżone i dopasowane do nowego wyglądu strony. Jest nieco większe niż poprzednie i nieco bardziej jasne. Logo jest marką, dlatego trudno jest stworzyć nową wersję. Od początku wiedziałem, że musi bazować na poprzednich edycjach, z lekką odmianą. W ciągu ostatniego roku były plany całkowitej zmiany znaku lub jego zasadniczych zmian. Przed poprzednią odsłoną, w sierpniu 2011, został stworzony nowy projekt, który jednak nie był spójny graficznie. Historia tego logotypu jest zresztą bardzo ciekawa, ale o tym może innym razem. ;) Na osłodę zamieszczam poniżej historię wszystkich poprzednich logotypów wraz z najnowszym.Szerszy i bardziej czytelny układ
Podstawowym bodźcem do zmiany była chęć poszerzenia strony i przystosowania jej do monitorów szerszych niż 1280 pikseli, a więc tych najnowszych, panoramicznych. Rozdzielczość 1024 x 768 powoli odchodzi w zapomnienie, dlatego też zdecydowałem się na ten krok. Poszerzenie strony wiązało się również z częściową zmianą grafiki, która musiała być stworzona na nowo, w nowych rozdzielczościach. Tym samym zrodził się pomysł na wykorzystanie elementu "szachownicy". Nowa szerokość zrodziła nowe możliwości - więcej wolnej przestrzeni i szersze kolumny. Rozjaśniłem nieco tło, zunifikowałem wszystkie kolumny i boksy likwidując zaokrąglenie rogów, co w poprzedniej wersji było niespójne. Pozwoliłem sobie zwiększyć interlinię i powiększyć czcionki, aby teksty były jeszcze bardziej przyjazne do czytania. Zmieniłem domyślną czcionkę tekstów na Open Sans z Google Fonts, która jest zdecydowanie bardziej czytelna od Verdany. Do tytułów i nagłówków pozostał mój ulubiony Trebuchet MS. :) Reszta pobocznych serwisów również otrzymała nową grafikę.

Zupełnie nowy nagłówek
Nagłówek jest tą częścią strony, którą użytkownik widzi jako pierwszą. W poprzedniej wersji nawał linków mógł w pewien sposób przytłaczać. W nowej wersji strony postanowiłem przeprowadzić kilka eksperymentów nowego nagłówka. W sumie prototypów było 3. Najlepiej wypadł oczywiście ten, który obecnie jest zaimplementowany. Łączy w sobie wyszukiwarkę, najważniejsze linki do podstron oraz symbol "więcej", który kryje w sobie całą zawartość, która została na nowo uporządkowana w eleganckie menu. Użytkownik będzie mógł teraz łatwo znaleźć to, czego naprawdę na stronie szuka.Odświeżone elementy formularzy i oceniania wpisów
Z formularzami sprawa wygląda dwojako - albo zostawiamy je do dyspozycji stylów systemowych, albo je po swojemu definiujemy. W nowej wersji przyciski jak i formularze zostały zaprojektowane na nowo, aby były bardziej czytelne i spójne z wyglądem ogólnym. To samo się tyczy systemu oceniania wpisów, który wreszcie został zastąpiony charakterystycznymi gwiazdkami.

Kwestie techniczne
Nowy strona to nie tylko odświeżony wygląd, ale również aktualizacja pewnych składowych elementów, z których korzystam. Po pierwsze Lightbox, czyli internetowa przeglądarka zdjęć lub obrazków. Lightbox został zaktualizowany do najnowszej wersji, gdyż przez pewien użytkownicy najnowszych wersji Internet Explorera musieli cierpieć z jego powodu - w tej przeglądarce, przy kliknięciu na dowolny element strony "światło" się przygaszało, mimo że zdjęcie nie było pokazywane. Teraz problem został wyeliminowany, a strona działa poprawnie na wszystkich najnowszych lub prawie najnowszych wersjach przeglądarek internetowych.

Druga kwestia techniczna to odnowiony system powiadamiania o nowych komentarzach, który niestety padł ofiarą spamerów. Niestety byłem zmuszony do usunięcia całej bazy subskrybentów, dlatego aby otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do danego wpisu, należy jeszcze raz skomentować, zaznaczając odpowiednią opcję. Baza nie ma związku z newsletterem ani z samymi komentarzami, które pozostały niezmienne. :) Dodatkowo wprowadziłem nowy system usunięcia subskrypcji własnego maila z danego wpisu: wystarczy go jeszcze raz skomentować odznaczając odpowiednią opcję.

Dodatkowo naprawiłem system rozpoznawania urządzeń mobilnych tak, by następowały automatyczne przekierowania na wersję mobilną. Kiedyś to działało, później jakoś zauważyłem, że znikło, teraz już jest wszystko OK.

Nowe zdjęcia w Galerii
Galeria została również uaktualniona o nowe zdjęcia, szybciej się wczytuje za sprawą wreszcie wdrożonych miniaturek. ;)

Szczęśliwego Nowego Roku 2013! :)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
3
KOMENTARZE

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

3
KOMENTARZEWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
zly
02.01.2013, 07:41 #1
Bardzo dobre i istotne zmiany szaty graficznej. Najbardziej cieszę się z rozszerzenia widoku strony, a co za tym idzie większa czcionka. Poprawia to komfort czytania. No i galeria jest zaktualizowana.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
21.01.2013, 22:00 #2
Co prawda nie wiem jak wyglądała poprzednia, ale ta mi się bardzo podoba :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
28.06.2022, 23:27 #3
Zdecydowanie lepiej teraz wygląda. Prosta, przejrzysta szata graficzna, bez zbędnych dodatków.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją