Blog

10 najważniejszych wydarzeń ze świata IT w 2012 roku

  
Stary rok 2012 powoli odchodzi do historii, dlatego warto go podsumować. W świecie IT również bywało ciekawie. O czym warto pamiętać, co warto wspomnieć przy takiej okazji? O tym tylko tu i teraz.

1. ACTA w natarciu, czyli protesty made in Poland
ACTA niewątpliwie wstrząsnęła Polską na początku 2012 roku. Sprowokowała naprawdę liczne protesty, zarówno te realne, tradycyjne, jak i te cybernetyczne. Atakowane były wówczas rządowe strony internetowe. To wtedy wyszło na jaw, że panel administracyjny strony KPRM jest zabezpieczony kompromitującym loginem "admin" i hasłem "admin1". Protesty ogarnęły największe serwisy internetowe w Polsce, które zaczerniły swoje strony. W Stanach Zjednoczonych również wrzało, ale z powodu SOPY, która również wprowadzałaby internetową cenzurę - angielska Wikipedia 16 stycznia, na cały dzień wyłączyła swój serwis. W końcu jednak Polska podpisała kontrowersyjny dokument, który jednak nie wejdzie w życie, bo zakwestionował go sam Parlament Europejski 4 lipca. Tym samym Premier Tusk ośmieszył się wychodząc w styczniu przed szereg...

2. Windows 8
Microsoft przygotowywał nas do tej premiery przez cały rok wypuszczając kolejne wersje testowe. I mimo, że z wielu stron słychać było niezbyt pochlebne komentarze, brnął dalej w Modern UI, który stał się fundamentem nowego systemu. Jak mocnym i trwałym? To pokażą kolejne miesiące, jednak od samej premiery wyniki sprzedalności były wyraźnie gorsze niż w przypadku poprzednika - systemu Windows 7. Już chociażby same badania wykazały, że ponad 70% firm nie planuje wdrożyć nowej wersji okienek. Powód jest bardzo prosty - "siódemka" zaspakaja wszystkie potrzeby użytkowników. Podobne badania zrobione w 2009 r. wykazało, że na Windows 7 nie chciało się przesiąść 59% firm.

3. Chrome na prowadzeniu
2012 rok to również prym przeglądarki od Google. Według statystyk StatCountera, Chrome jest używany na 36% komputerów na świecie. Później na podium jest Internet Explorer (30%) i Firefox (22%). Wynik naprawdę niezły, a Internet Explorer nareszcie zdeklasowany. Sukces Chrome na pewno jest spowodowany bardzo dużą popularnością Androida, w którym można łatwo zainstalować mobilną wersję tej przeglądarki i zsynchronizować ją z desktopową. Dodatkowo interfejs jest bardzo prosty, a za pomocą wtyczek można dowolnie spersonalizować przeglądarkę. Automatyczne i szybkie aktualizacje zapewniają ciągłe bezpieczeństwo, a nowoczesny silnik renderowania stron - stałą zgodność z najnowszymi standardami. Nie można jednak zapomnieć o Firefoksie, który, bądź co bądź, utorował ścieżkę dla alternatyw IE. Sam jednak nie potrafił wykorzystać swojego potencjału, stąd "tylko" trzecie miejsce, tuż za głównym rywalem.

4. Facebook na giełdę
Miał być szał i duże pieniądze, a były duże spadki i nerwy inwestorów. 18 maja Facebook z wielkim szumem wszedł na nowojorską giełdę z akcjami po 38 dolarów za sztukę. Szybko się jednak okazało, że debiut był napompowany - w czerwcu spadek do 27 dolarów, w sierpniu do 20, a najniższą cenę osiągnęły na początku września: za sztukę płacono wówczas 17,72 dolara. W późniejszych wywiadach sam CEO Facebooka, Mark Zuckerberg, wspominał, że był "bardzo rozczarowany" niskimi notowaniami swojej spółki. Ekonomiści ocenili debiut Facebooka na giełdzie nieco inaczej: "bańka spekulacyjna", która prędzej pękła. Obecnie akcje są wyceniane na 26 dolarów za sztukę.

5. Alior Sync - pierwszy wirtualny bank w Polsce
Datę powstania pierwszego w pełni wirtualnego banku w Polsce można uznać za historyczną. 14 czerwca Alior Bank uruchomił swój długo zapowiadany projekt mający zrewolucjonizować polską bankowość internetową. Darmowe przelewy i prowadzenie konta, darmowe karty, całkowicie internetowa obsługa klienta, nowoczesne aplikacje smartfonowe potrafiące robić przelew ze zdjęcia, synchronizacja z Facebookiem i aż 5-procentowy cashback za zakupy internetowe - te bonusy niewątpliwie skusiły blisko 150 tysięcy klientów. Szybko się jednak okazało, że Polacy ;) zaczęli wyszukiwać dziur, aby na banku zarobić. Jednym ze sposobów, były fikcyjne aukcje Allegro na wysoką kwotę, tak, aby później wyłudzić cashback. Proceder został jednak zauważony, a sprawy trafiły do prokuratury. Dziś Alior Sync proponuje najlepsze warunki tylko tym, którzy spełniają pewne, bardziej restrykcyjne warunki niż pół roku, ale nadal pozostaje w czołówce najlepszych polskich banków.

6. Piano, czyli koniec darmowych treści w sieci?
W połowie lipca zrobiło się w sieci naprawdę gorąco, a to za sprawą doniesień o Piano, czyli zintegrowanym systemie płatności za czytane treści w sieci. Sześcioro polskich wydawców postanowiło dołączyć do projektu, aby "wartościowe artykuły były wreszcie konkretnie docenione". Wywołało to ogólne poruszenie, że tym samym to będzie koniec darmowych treści w sieci. Rzeczywiście, od września za artykuły m.in. Super Expressu, Gazety Wyborczej czy Polskiego Radia należy uiścić abonament w wysokości blisko 20 zł na miesiąc, z czego 70% jest przeznaczone dla wydawcy, a 30% - dla Piano.

7. MegaUpload zamknięty
W styczniu, MegaUpload, jeden z czołowych serwisów zajmujących się hostingiem plików został zamknięty przez Departament Sprawiedliwości USA pod zarzutami piractwa. Akcja była konsekwencją oskarżeń o rozpowszechnianie pirackich treści, które można było pobrać za pośrednictwem MegaUpload. W wyniku podjętych działań aresztowano szefów serwisu - łącznie o udział w nielegalnym procederze oskarżono 7 osób, wśród nich Kima Dotcoma. W ciągu roku o sprawie nieco przycichło, jednakże ten sam Kim Dotcom szykuje na styczeń 2013 nowy projekt hostingu plików, który ma być "jeszcze lepszy od poprzedniego".

8. Marka TP została zastąpiona przez Orange
16 kwietnia marka TP zniknęła z rynku, została zastąpiona i zunifikowana przez Orange - operatora sieci komórkowej. Zmieniła się jednak tylko nazwa, gdyż rzeczywistym operatorem telefonii stacjonarnej pozostała Telekomunikacja Polska. Rebranding objął wszystkie salony i punkty sprzedaży. W telewizji pojawiały się spoty z Krystyną Loską informującą, że nie trzeba podpisywać nowych umów z operatorami. Była to odpowiedź spółki na pojawiające się liczne oszustwa i podszywania się pod TP celem zmiany planu taryfowego, najczęściej starszych osób, które nie do końca rozumiały ideę i cel rebrandingu.

9. Dysk Google
24 kwietnia w sieci pojawiła się długo wyczekiwana usługa przechowywania plików w chmurze od Google - mityczny już Google Drive. Mityczny, gdyż przez lata pojawiało się mnóstwo plotek i niedomówień o nowym produkcie. Dysk zawarł w sobie funkcjonalność byłych Dokumentów Google i magazynu na pliki. Niestety, w moim odczuciu, Google nie dał z siebie wszystkiego: 5 GB to jednak mało w porównaniu chociażby ze Microsoftowym SkyDrive, gdzie użytkownicy mają do dyspozycji aż 25 GB wolnej przestrzeni. Nota bene SkyDrive ostatnio stał się bardzo popularny, szczególnie w USA - korzysta z niego 200 milionów użytkowników.

10. Hotmail przemalowany na niebiesko, czyli Outlook.com
A na zakończenie tego zestawienia zostawiłem były serwis Hotmail, czyli pocztę elektroniczną od Microsoftu, która wraz z wielkimi zmianami w korporacji również została odświeżona i unowocześniona. Nowy, lepszy i ponoć ładniejszy (z wyglądem Modern UI, ble! :D ) Hotmail został przechrzczony na Outlooka, nazwę kojarzoną z popularnym programem pocztowym. Microsoft jednak wysoko podniósł poprzeczkę Gmailowi, jeśli chodzi o pojemność i wielkość przesyłanych wiadomości - Outlook ma nielimitowaną przestrzeń dyskową, a jedynym ograniczeniem jest 300 MB na pojedynczy list.

Ten ranking wydarzeń ze świata IT w 2012 roku jest moją subiektywną oceną, dlatego chętnie wsłucham się w Wasze komentarze i Wasze typy. Rok 2012 przyniósł nam sporo zmian, czasami trochę zamieszał, czasami nieco uporządkował. Co przyniesie kolejny? Dobre pytanie. Na pewno będziemy nadal śledzić wyniki Windowsa 8, zobaczymy premierę nowego Office'a 2013, poznamy nowe, ciekawe plany największych światowych korporacji z sektora IT.

Ja ze swojej strony mogę dodać, że już jutro, pojawi się pierwsza zmiana w Nowym Roku - moja strona otrzyma nowy, odświeżony, szerszy i bardziej czytelny wygląd, który na pewno się Wam spodoba! :D

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
2
KOMENTARZE

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

2
KOMENTARZE



WYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
01.01.2013, 10:26 #2
Rzeczywiście, ale już wszystko działa u porządku. :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Czeslaw
01.01.2013, 06:11 #1
Coś 13 jest pechowa :) Ankieta dała ciała.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją