Blog

Jak nowy VAT wpłynie na usługi internetowe i telekomunikacyjne?

  
Od 1 stycznia 2011 r. wzrośnie podstawowa stawka podatku VAT o 1 pkt. procentowy. Jaki to będzie miało wpływ na ceny usług internetowych i telekomunikacyjnych? Z reguły będziemy musieli płacić więcej, ale są również chlubne wyjątki od tej reguły. Ale najpierw krótkie wprowadzenie do nietypowego, bo ekonomicznego tematu na mojej stronie, ale dotyczącego nas wszystkich.

Nowy VAT = paraliż państwa?
Tą właśnie bardzo ciekawą tezę przedstawił moher75 na stronach salonu24.pl. Teza wydaje się być bardzo prawdopodobna, gdyż dzisiaj za wszystkie operacje fiskalne odpowiadają komputery lub kasy, a tak naprawdę ich oprogramowanie. I to właśnie tu zaczynają się schody i problemy wszystkich przedsiębiorców. Aby 1 stycznia sprzedaż asortymentu przebiegała zgodnie z obowiązującymi stawkami VAT, właściciel musi dokonać odpowiednich zmian w swoim sprzęcie. Nierzadko stawki są po prostu zaprogramowane na stałe lub ich zmiana wymaga interwencji serwisanta, gdyż od 1993 r. stawka podstawowa nie była zmieniana, bo jej wcześniej... nie było! Jeszcze gorzej, jeśli ktoś jeszcze posiada kasy fiskalne starego typu, czyli po prostu już nie wspierane przez producenta - wtedy jakiekolwiek zmiany graniczą z cudem i właściciele są zmuszeni do kupna nowych. Nie lepiej jest w przypadku oprogramowania komputerowego. Tam również będzie dużo problemów z wystawianiem faktur, przeliczaniem cen, aktualizacją oprogramowania i baz danych. Jeszcze większy bałagan zagości w, potocznie nazywanej, "skarbówce": urzędnicy z pewnością będą się gubić w różnych szablonach, wzorach, aplikacjach. O pomyłkę będzie naprawdę nietrudno. To wszystko sprawia, że na początku stycznia, wiele sklepów może być po prostu zamkniętych, bo nie wszyscy będą mieli zaktualizowane kasy i komputery. To samo może być w sklepach internetowych - przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie igrać z Urzędem Skarbowym i nie wydrukuje paragonu ze starymi stawkami VAT.

Nowy VAT a ceny usług
Nowe stawki VAT z pewnością spowodują wzrost cen za towary i usługi. Są na szczęście chlubne wyjątki, które VAT chcą "wziąć na siebie". Poniżej przedstawiam 10 korporacji związanych stricte z internetem i telekomunikacją, które zdecydowały się, bądź nie, na pokrycie kosztów nowych stawek podatku.

1. Orange - ceny brutto pozostają bez zmian
Indywidualni użytkownicy sieci komórkowej Orange mogą odetchnąć z ulgą - ceny najważniejszych usług pozostają bez zmian, takich jak m.in.: rozmowy audio i wideo, SMSów, MMSów, pakietów w POPie, pakietów internetowych. Niestety klienci biznesowi, w większości przypadków będą musieli ponieść koszty nowego VATu. Więcej informacji na oficjalnych stronach Orange: orange.pl/vat

2. PTK Centertel (Era, Tak Tak, Heyah) - ceny brutto wzrosną
Niestety klienci Ery i będą musieli ponieść koszty podwyżki stawki podatku od usług. Taką decyzję podjął zarząd Ery. W związku z tym, wraz z 1 stycznia zostanie wprowadzony nowy cennik Ery i cennik Heyah, z którymi już teraz możesz się zapoznać.

3. Polkomtel (Plus, Simplus, mixPlus, Sami Swoi, 36.6) - ceny brutto wzrosną
Polkomtel, operator przede wszystkim Plusa, również nie wziął na swoje barki różnicy cen, z wyjątkiem tych poniżej 60 groszy. Tak więc ceny najtańszych usług nie wzrosną. Wzrastają natomiast opłaty za abonament, pakiety dodatkowe, połączenia międzynarodowe i usługi premium. Szczegółowe cenniki są dostępne na stronie Plus.pl.

4. Play - wzrasta jedynie cena brutto abonamentu
Klienci Play'a również nie powinni odczuć zmian stawki VAT bardzo poważnie, gdyż zmianom ulegnie jedynie opłata abonamentowa. W związku z tym, klienci Play'a otrzymają jeszcze darmowe minuty. Ile ma być ich konkretnie i do kogo mają one obowiązywać - na razie nie wiadomo. Dlatego, że zmiany będą dotyczyć jedynie cen abonamentu, użytkownicy Play Fresh i Play Mixtura nie odczują żadnych zmian. Więcej informacji na oficjalnym blogu Play.

5. Telekomunikacja Polska - ceny brutto pozostają bez zmian
Popularna "tepsa" postanowiła, podobnie jak Orange, wziąć nowy VAT na siebie. A więc ceny brutto usług nie ulegną zmianie. Szczegółowe informacje na oficjalnych stronach TP SA.

6. Netia - ceny brutto wzrosną
Jak na razie, Netia wydała wyłącznie komunikat o VAT, z którego wynika, że ceny brutto wzrosną, a więcej informacji będzie po 1 stycznia.

7. UPC - ceny brutto wzrosną
UPC postanowiło, że ceny brutto za jego usługi wzrosną. Szczegółowe informacje i cenniki, jak również specjalny kalkulator cen są dostępne na stronach UPC.

Reasumując
Większość operatorów zdecydowała jednak nie zmieniać stawek netto, przez co my, klienci, musimy płacić więcej. Na szczęście w przypadku podstawowej stawki VAT (z 22% do 23%), nie są to aż tak drastyczne różnice. Największe problemy będą mieli jednak przedsiębiorcy i właściciele sklepów, którzy będą musieli przeprogramowywać komputery i kasy fiskalne. Również wszystkie usługi internetowe - podrożeją. Nikt bowiem nie chce obniżać cen netto. Premier Donald Tusk zapewnia, że podwyżka VATu jest czasowa, a na kolejną zmianę mamy się przygotowywać za 3 lata. Jestem ciekawy, czy zmiana VATu okaże się "pluskwą milenijną z opóźnionym zapłonem", tak jak to mówią niektórzy specjaliści.

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
6
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

6
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
don't like this field
30.12.2010, 22:38 #1
Premier Donald Tusk - dobry żart!
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
31.12.2010, 07:58 #2
Podnoszenie podatków to stały element rządów Donalda Tuska. W przypadku VATu może nawet nie chodzić o zwiększenie dochodu w budżecie (bo jak mówią badania, im większe podatki tym mniejsze wpływy do budżetu), tylko o to, żeby 'niektórzy kumple' wydający soft kas fiskalnych i producenci samych kas, którzy niejako pewnie też są czyimiś wspomnianymi 'kumplami' (wiecie jakie trzeba mieć znajomości na przysłowiowej górze, żeby móc produkować takie rzeczy!), muszą zarobić, bo dawno nie było okazji na potężny zastrzyk gotówki.
Co do tej czasowej niedyspozycji sklepów, to najpewniej nie jest prawdą to co piszesz. Większość sklepów wprowadza zmiany dzisiaj, lub już to zrobiło wcześniej (tzn. zakupiło nowe kasy i oprogramowanie). Helion zakończył sprzedaż wysyłkową wczoraj o 14:00, jak powiedziano z powodu zmiany stawki VAT na książki.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
31.12.2010, 10:01 #3
Nie mniej jednak sam fakt podwyżki VAT spowoduje i zresztą już spowodował niemałe zamieszanie. I chociażby z tego powodu, moim zdaniem nie należy ruszać stawek VAT, stałych od prawie dwóch dekad. No chyba, że w dół, ale w to szczerze wątpię. ;)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
31.12.2010, 11:15 #4
VAT, tak jak dochodowy i akcyza powinny być zlikwidowane. Ale nie będą bo Korwin-Mikke ma małe szanse na zostanie prezydentem. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie sobie miejsca na świecie w jakimś raju podatkowym.
P.S. Zrób opcję, że jeśli osobnik danym e-mailem już komentował na stronie, to jego komentarz jest automatycznie akceptowany. Bo tak to wygląda nie na zabezpieczenie przed spamem tylko na zwykłą cenzurę.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
roffi
31.12.2010, 11:57 #5
nie którzy bedą sprzedawac a paragony i rozne rzeczy wprowadza i wystawia potem:)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
31.12.2010, 16:34 #6
Albo Tux :)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją