
Nasza-klasa.pl. Dokładnie do wczoraj tak się nazywał jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w Polsce. Dzisiaj portal przeszedł metamorfozę: zyskał nową nazwę, logo, domenę, ma być bezpieczniejszy i ma dostarczać jeszcze więcej zabawy. Ale co tak naprawdę kryje się w nowym NK? W jaką stronę zmierza najpopularniejsze "Miejsce Spotkań" w Polsce?
Portal dla ludzi z klasą
11 listopad 2006 r. Maciej Popowicz, Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Łukasz Adziński uruchamiają portal nasza-klasa.pl. Wieść szybko się rozeszła po całym polskim internecie, więc użytkowników przybywało z dnia na dzień. Powstawały szkoły, zapełniały się klasy. Co bardziej sentymentalni użytkownicy wykopywali ze swoich albumów archiwalne zdjęcia, skanowali je i wrzucali do swoich galerii. Portal powoli stawał się synonimem polskiego internetu. Użytkownicy nieraz się wzruszali, gdy po latach znajdowali swoją pierwszą miłość z podstawówki, swoich kolegów i koleżanek z ławki, a nawet swoich nauczycieli. Nastał czas zjazdów, zlotów i spotkań naszoklasowiczów. Wszyscy byli po prostu uradowani (mimo bardzo częstych przeciążeń serwerów)!
Raj dla złodziei
Z czasem, kiedy do Naszej-klasy zaczęło napływać coraz więcej użytkowników z coraz mniejszą wyobraźnią, problemem stały się napady i kradzieże mienia użytkowników. Bardzo często wynikało to z tego, że podawali za dużo swoich danych (i udostępniali je wszystkim). Szczytem głupoty były (i są nadal!) zdjęcia z samochodami bądź domami, a w opisach adresy zamieszkania, numery telefonów lub terminy urlopu (!). Trzeba było kilkunastu incydentów, żeby sprawą zajęły się policja i administracja Naszej-klasy i oczywiście media.
Miejsce spamu
Z czasem Naszą-klasę opanował niezliczony spam obrazków w stylu "kim dla Ciebie jestem - odpowiedzi w komentarzach". Z czasem zaczęły pojawiać się fikcyjne konta różnych ludzi bądź organizacji. Pojawiła się Nibylandia, w której tworzono szkoły i klasy fikcyjnych organizacji. Przeciętni użytkownicy mieli po kilkaset lub nawet po kilka tysięcy znajomych, co by graniczyło z cudem, znać każdego z imienia i nazwiska. Spam dostawał się wszędzie, nawet do imion i nazwisk - wszak dodatki typu: ღ ImIĘ ღ ღ NaZwIsKo ღ , √ιק czy też ·٠•● iMIę●•٠·˙ ·٠•● NAzwISKo●•٠·˙ to chleb powszedni na Naszej Klasie. Zjawisko się z czasem coraz bardziej powiększało, co wielu użytkowników nie mogło znieść i kasowali konta.
Przerost formy nad treścią
Nasza-klasa z portalu stricte szkolnego zaczęła się powoli przeobrażać w portal ogólnospołecznościowy. Myślę tutaj o Śledziku, który był wzorowany na Twitterze. Niestety większość użytkowników nie miało zielonego pojęcia, co to jest mikroblogowanie (tak popularne dzisiaj za sprawą Twittera w USA i Blipa w Polsce), więc nieumiejętnie się tą funkcjonalność używało - zwykle do łańcuszków: "wklej, a Śledzik zniknie po 5 minutach". Kolejną funkcjonalnością jest komunikator nktalk. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie było to kosztem zniknięcia z pól profilowych numerów GG i loginów Skype (chociaż możemy na podstawie listy kontaktów GG lub Skype wyszukiwać znajomych w Naszej-klasie). Wielu zarzuca administracji Naszej-klasy to, że zamienia całkiem dobry portal w... fotkę.pl dając możliwości albumów zdjęć i ich oceniania. Można jeszcze tutaj długo wspominać o Eurogąbkach, prezentach czy abonamencie na wyświetlanie gości profilowych, czyli ofertach czysto komercyjnych. Administracja Naszej-klasy robi teraz wszystko, by przytrzymać swoich użytkowników przy sobie i nie dopuścić ich konkurencji. Niestety wszystkie zabiegi mają skutek odwrotny do pożądanego. Dzisiaj nastąpiło apogeum. Internauci są wściekli.
Nasza-klasa to teraz NK: większe bezpieczeństwo, bogatszy serwis i... nowy regulamin
Z dniem dzisiejszym Nasza-klasa przeobraziła się w portal nk.pl - chodzi tutaj głównie o to, że w serwisie możesz nie tylko znaleźć szkolnych przyjaciół, ale także nowe znajomości. Wszystko byłoby OK, gdyby nie regulamin, który musimy najpierw zaakceptować. I to właśnie on budzi największe, a czasami nawet skrajne emocje. Najbardziej gorące są te dwa zapisy regulaminu:
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami) oraz ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631, ze zmianami) wyrażam zgodę na nieodpłatne przetwarzanie i wykorzystanie przez spółkę „Nasza Klasa Sp. z o.o.”, z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. gen. J. Bema 2 (dalej również: „Spółka”) mojego zdjęcia głównego (w tym wizerunku) umieszczonego w ramach portalu prowadzonego pod adresem nk.pl (dalej również: „Serwis”) wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem w celu umożliwienia prawidłowego i pełnego funkcjonowania świadczonych przez Spółkę usług lub funkcjonalności, jak również w celach reklamowych Spółki i jej kontrahentów, w ramach Serwisu lub poza Serwisem, w szczególności realizując cel społecznościowy. Udostępnione przeze mnie dane osobowe, wizerunek będą chronione przez Spółkę z zachowaniem najwyższej staranności, a w szczególności nie zostaną bezprawnie przekazane przez Spółkę podmiotom trzecim.
oraz
Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204, z późniejszymi zmianami) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę „Nasza Klasa Sp. z o.o.”, z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. gen. J. Bema 2 (dalej również: „Spółka”) moich danych związanych z aktywnością w portalu prowadzonym przez Spółkę pod adresem nk.pl (dalej również: „Serwis”) w celach reklamowych, badania rynku oraz badania zachowań i preferencji w ramach Serwisu z przeznaczeniem wyników tych badań na potrzeby polepszenia jakości usług świadczonych w ramach Serwisu przez Spółkę.
Co te zapisy znaczą dla nas? Pierwszy z nich reguluje, że NK może wykorzystać nasze dane osobowe (również zdjęcia) do celów marketingowych
w ramach Serwisu lub poza Serwisem, czyli krótko mówiąc: WSZĘDZIE. Drugi zapis zezwala na wysyłanie do nas informacji handlowych, czyli po prostu spamu. Akceptując regulamin, nie mamy później podstaw na drodze prawnej do odwoływania się od tych zapisów. Miejmy się na baczności!
Skasować konto, ale jak?
Myśląc ze wściekłością o nowym regulaminie NK, chcemy jak najszybciej wypisać się z tego łotewskiego serwisu (~70% udziałów NK ma łotewska firma Forticom). Jednak to nie jest takie proste. Jak na informuje Art. 8 regulaminu NK...
6. Rozwiązanie Umowy przez Użytkownika polega na usunięciu przez niego Konta w drodze procedury podanej na stronie http://nk.pl/profile/remove. Dany Użytkownik, który w ten sposób rozwiązuje Umowę, oświadcza, że jest świadomy jednoczesnego bezpowrotnego dla tego Użytkownika usunięcia jego Danych.
7. Usunięcie Danych nie oznacza automatycznego usunięcia Danych Osobowych z Bazy Kont.
Dlatego zastosujmy następującą metodę kasowania konta:
- Wchodzimy na NK
- Zmieniamy wszystkie swoje dane osobowe na np. Smok Wawelski
- Usuwamy wszystkie swoje zdjęcia i albumy
- Usuwamy wszystkie wiadomości na poczcie, statusy Śledzika, komentarze do profilu itp.
- Wchodzimy na http://nk.pl/profile/remove
- Kasujemy swoje konto
Możemy wybrać również drugą drogę, bardziej pokojową, czyli skasować konto i wysłać maila do NK, żeby skasowali nasze dane (jednakże proces ten trwa dosyć długo i wymaga stałej korespondencji z działem NK).
A więc decyzja należy do nas - powodzenia! :)
więcej: Dziennik Internautów, Wykop
Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO NA FACEBOOKU ORAZ X |
|