Blog

Google Chrome OS - pierwszy wyciek projektu

  
Wczoraj późnym popołudniem wiele serwisów internetowych podało informację, jakoby z firmy Google wyciekł ich najnowszy i chyba najbardziej oczekiwany projekt - Chrome OS. Jak na razie Google oficjalnie nie odniósł się jeszcze do tej sprawy. Postanowiłem więc sam sprawdzić, o co tak naprawdę chodzi i jak wygląda wstępny projekt Googla.

Przede wszystkim projekt jest całkowicie oparty o technologię Linuksa, więc użytkownicy Windowsa mogą się jedynie obejść smakiem. :P Build Chromium wyciekł parę dni temu (każdy mógł go wtedy pobrać), jednak Google szybko się zorientowało i usunęło pakiet ze swoich serwerów. Na szczęście znaleźli się tacy, którzy go pobrali i udostępnili w serwisie RapidShare. Pakiet, czyli paczkę DEB można pobrać również z moich serwerów: LINK.

Po uruchomieniu Chroma, widzimy następujące okno:Szczególną uwagę proszę zwrócić na nową skórkę i specjalny panel z (kolejno) zegarem, siecią i stanem baterii.To może oznaczać, że Chrome OS będzie... przeglądarką internetową. Z pewnością będzie to wielka rewolucja na rynku systemów operacyjnych.

Warto również zwrócić uwagę na ikonkę Google Chrome OS (?):Jednak to się stanie po kliknięciu na nią zadziwi wszystkich:Ukazuje się okno logowania w domenie google.com (czyli na razie nie zobaczymy, co za tym się kryje, ponieważ prawie wszyscy mamy końcówkę @gmail.com). Po zalogowaniu teoretycznie moglibyśmy zobaczyć usługę Google Short Links. Ponieważ nie znam takiego produktu Googla, postanowiłem poszukać co nieco o tym. W gruncie rzeczy usługa jest teraz dostępna tylko dla użytkowników Google Apps i jest częścią projektu Google Labs. Cel usługi jest prosty - ma za zadanie skracać długie linki URL (tak samo, jak robi to obecnie tinyurl.com, bit.ly czy tnij.org).

A w Ustawieniach kolejna niespodzianka:W karcie Google Chrome OS możemy wybrać sieć i ustawić naszego touchpada (szybkość myszki, kliknięcie poprzez krótkie uderzenie palcem w touchpad, przewijanie w poziomie).

I na razie to tyle. Z czasem jestem coraz bardziej ciekawy tego systemu od Google. A wy? ;)

źródło: UbuCentrum.net, neowin.net, Google Operating System

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
1
KOMENTARZ

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

1
KOMENTARZWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
21.10.2009, 13:37 #1
Dobrze, że pobrałeś i wstawiłeś. Nie zdążyłem pobrać z Google, a jednak będę mógł przetestować.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją