Blog

Ciężki rozwód Onetu ze Skypem

  
Korzystam z komunikatora Skype od prawie 8 lat, od kilku, również za jego pomocą, dzwonię na numery stacjonarne i komórkowe. Cena jest naprawdę zachęcająca, tym bardziej, że od jakiegoś czasu zunifikowano stawki w Polsce do 7 groszy za minutę. Można również spróbować abonamentów, które jeszcze bardziej zwiększają konkurencyjność Skype'a. Niestety, od jakiegoś czasu korzystanie z tych usług mam mocno utrudnione. Oczywiście nie z winy Skype'a, lecz... polskiego Onetu.

Cała historia rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy pobrałem polską odmianę komunikatora - OnetSkype. Tworząc w programie konto, stworzyłem je oczywiście w głównym systemie. Skype jedynie podpisał partnerstwo z Onet.pl na sprzedawanie usług w Polsce, gdyż płatności kartami debetowymi nie były jeszcze tak rozpowszechnione jak dzisiaj, a Skype, chciał jakoś dotrzeć do klientów w Polsce, bo sam nie oferował szybkich, polskich płatności typu DotPay czy PayU. Dodatkowo Onet mógł wprowadzić drobne zmiany w interfejsie programu. I tak w dawnej zakładce "Live" pojawił się ówczesny OnetLajt.

Wszystko ładnie działało w zasadzie do czwartej wersji Skype, najbardziej rewolucyjnej ze wszystkich, jakie dotychczas się pojawiły. To wtedy małe, podłużne okienko zostało zastąpione pełnym, zmaksymalizowanym oknem z dużą ilością przestrzeni.Dziś - w kontekście wideorozmów w jakości HD czy nawet Full HD - decyzja była jak najbardziej słuszna, choć z początku nie do końca rozumiana. Również dla mnie, dla kogoś, kto wychował się na małym okienku Gadu-Gadu. ;) Wracając do meritum: od tej wersji Onet zaczął mieć problemy z dostosowaniem programu do swoich potrzeb, lecz nadal produkt był wydawany pod szyldem OnetSkype. To była końcówka 2009 roku, a ja już korzystałem z Linuksa, pod którym był dostępny jedynie oryginalny Skype. Po powtórnym przejściu na Windows nie bawiłem się z Onetem i jego zacofanym produktem, który pojawiał się zresztą z opóźnieniem w stosunku do oryginału, ale od razu pobierałem komunikator ze skype.com.

Oczywiście przez cały ten czas, po zalogowaniu się widziałem ciekawy komunikat o podpisanym partnerstwie Skype z Onet.pl. Komunikat niestety wyświetla się po dziś dzień.Całej tej historii by nie było, gdyby nie to, że nie mogę sobie teraz normalnie doładować konta przez skype.com. Zostaję w zamian przekierowany na jakąś archaiczną stronę Onetu.Dawniej byłem w stanie doładować swoje konto wprost w aplikacji Skype, lecz od którejś aktualizacji zostało to zaniechane, a polecenie prowadzi do strony skype.com, a ta... bez pytania na skype.onet.pl. W ogóle wszystkie opcje płatnościowe kierują mnie na Onet, nawet ustawienie automatycznego doładowywania przez kartę kredytową! Choć to ostatnie do niedawna jeszcze działało. To wszystko oznacza, że nie mogę nawet zamówić sobie byle którego abonamentu - a więc nie mogę w pełni korzystać z oferty Skype, choć do tego upoważnia mnie zaakceptowany regulamin.

Oczywiście próbowałem kontaktować się z biurami obsługi obu spółek. Skype odsyłał mnie do Onetu, a ten drugi - do pierwszego. Skype twierdzi, że wiąże ich umowa z Onetem, której tak na dobrą sprawę chcieli by się pozbyć. Niestety nie znam szczegółów.

Z Onetem jest dużo śmieszniej. O OnetSkype już chyba każdy z pracujących tam baranów zapomniał, tak samo jak o OnetKonnekt. Rozmowa z BOK Onet ciągnie się już drugi rok (sic!) i za każdym razem, co kolejny baran odpisujący mi anonimowo i z około miesięcznym opóźnieniem, twierdzi, że "pracują nad tym" oraz "że dadzą mi znać, jak tylko będą cokolwiek wiedzieli od partnera Skype".

Walka ta przypomina nieco tę Don Kichota z wiatrakami. Nie zamierzam się jednak poddawać, ale opisywać ten cyrk, serwowany mi przez Onet. Zapominam już ich poprzednie absurdalne maile, w których sugerowali mi wyczyszczenie cookies i cache z przeglądarki, albo jednorazowe doładowanie konta przez skype.com, gdy to jeszcze działało. Niestety, było to bezskuteczne.

Teraz za to proponowali mi ponowne zarejestrowanie się i stworzenie nowego konta. Ale co z moimi kontaktami? Nie można ich przecież wyeksportować ani przenieść. Tak samo środki na koncie - nie ma (już) możliwości ich transferu. Sytuacja tak naprawdę jest teraz patowa, ale nie wydaje mi się, żeby odpięcie mnie od Onetu było aż tak bardzo kłopotliwe. Odnoszę wrażenie, że to jest kwestia jednego wpisu w ichniejszej bazie danych i byle który technik Skype, mający do niej oczywiście dostęp, byłby w stanie tego dokonać. Tu jednak jest widoczny ewidentny brak dobrej woli.

Zastanawiam się co jeszcze musi się stać, by zauważyli mój problem. Zastanawiam się też, ile jest jeszcze osób, które tak samo jak ja, mają sprzężone swoje konta Skype z polskim Onetem. Może wśród Was są tacy "szczęśliwcy"? :) Dajcie znać w komentarzach, może wspólnie uda nam się coś dokonać w tej sprawie. ;)

Podobał się artykuł? Myślę, że tak. :) Czekam na Twój komentarz poniżej. Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku i obserwuj mnie na X.
7
KOMENTARZY

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X  

7
KOMENTARZYWYŚLIJ
E-MAILEM

WERSJA
DO DRUKU

SUBSKRYBUJ
KANAŁ RSS


BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO
NA FACEBOOKU ORAZ X

Komentarze 

OD NAJSTARSZYCH  •  OD NAJNOWSZYCH
25.09.2015, 13:54 #1
Mam ten sam problem, uzywam konta skype od lat i pozbyc sie onetu nie moge, a doladawania konta to kpina. Jak znajdziesz na to rozwiązanie to daj znać.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
25.09.2015, 19:54 #2
@Kuba: Niestety nie mam dobrych wiadomości. Po napisaniu tego artykułu również podejmowałem próby kontaktu i z Onetem i ze Skypem w tej sprawie. Ostatecznie konsultantka ze Skype'a powiedziała mi, że rozłączenie jest możliwe, ale trzeba im przedstawić jakikolwiek dokument zaświadczający o tym, że się nie mieszka w Polsce. Może to być rachunek za gaz, prąd, telefon wystawiony na moje nazwisko. Inaczej Onet się nie odłączy, bo to oni trzymają! Ostatecznie sprawę zakończyłem tak, że wyeksportowałem kontakty ze Skype'a do pliku, założyłem nowe konto na skype.com, wrzuciłem kontakty, a stare konto poprosiłem, by zostało usunięte. Co ważne, nikt nie będzie mógł zarejestrować się pod poprzednim nickiem drugi raz.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
28.09.2015, 11:32 #3
@Jan Pogocki: To mnie akurat cieszy, bo nie mieszkam już w Polsce i doładowywanie konta jest dla mnie tym bardziej trudne. Dzięki za wiadomość, postaram się odłączyć moje konto od onet skype.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
joanna
23.12.2015, 11:03 #4
Ten sam problem - dodatkowo place za transakcje w innej walucie plus przewalutowanie- mieszkam za granica od paru lat.
Probowalam odinstalowac skype i zainst. na nowo - itd - nic nie dalo.Chyba tez zaloze nowe konto.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
23.12.2015, 13:01 #5
@joanna: Jeżeli mieszkasz za granicą, to może warto skontaktować się na czacie przez skype.com, bo jak wspomniałem, może da się wtedy coś załatwić. Albo wykorzystać do zera i nowe konto. Sam myślałem, że sprawi mi to dużo kłopotu, a jednak okazało się to być bardzo sprawne. Wyeksportować kontakty, zaimportować potem i spokój. ;-)
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Joanna
23.12.2015, 14:12 #6
@Jan Pogocki: Dzieki za podpowiedz,skorzystamy I dam znac.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Adamnon
27.11.2017, 20:13 #7
Dzięki, że nie jestem samotny w tym procederze :) Wspomniano o przewalutowaniu. Onet liczy za 1euro 4,06 gdy kurs jest 4,26. I proszę, jak można zarabiać.
Też robiłem cuda, zmieniłem język, adres na irlandzki, opcje płatności na Irlandia i dalej kierowało mnie na onet skype płatności. Dzięki za sugestie.
ODPOWIEDZ    NAPISZ NOWY
Pasja. Każdy ma swoją